Anasayfa Haber ABD ve Rusya “çık” deyince: “Fırat Kalkanı başarıyla sonuçlandı”

ABD ve Rusya “çık” deyince: “Fırat Kalkanı başarıyla sonuçlandı”

Paylaş

Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün (29 Mart) Saray’da yapılan MGK olağan toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’nın “başarıyla sonuçlandığı” ilan edildi.

MGK bildirisinde şöyle denildi:

“Suriye ve Irak’ta yaşanan siyasi, askerî ve insani gelişmeler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur.
Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkân vermek ve Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekâtın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir.
Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütü ile mücadelede PKK/PYD-YPG terör örgütü unsurlarının kullanılmasının, bölgede huzur ve güven ortamının tesisine katkı sağlamayacağı, bilakis orta ve uzun vadede yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olacağı bir kez daha kaydedilmiştir.
Bölgedeki tüm terör örgütleri ile etkin şekilde mücadele eden Türkiye’nin terörist olarak ilan ettiği gruplara, müttefiklerimizin para, silah, askerî malzeme desteği vermesinin dostane ilişkilerimizi zedeleyeceği özellikle vurgulanmıştır.
Suriye’de iç savaşın oluşturduğu mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla gereken insani yardım ihtiyacının acilen çözülmesi için oluşturulacak terörden arındırılmış bölgelere, buraların gerçek sahiplerinin yerleştirilmesinin, huzur ve güven ortamının tesisi bakımından şart olduğunun altı çizilmiştir.
Barış ve huzurun bir an evvel tesis edilmesi için, Suriye ile ilgili taraflar arasında sürdürülen barış sürecinin en üst seviyede desteklendiği ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, bölgeyi dinî, mezhebi ve etnik temelde çatışma, rekabet ve kaosa sürüklemeye çalışan terör örgütlerinin ve onları kullanan odakların engellenmesinin, ülkemiz ve insanlık için hayati önemi haiz olduğu vurgulanmıştır.”

Başbakan Yıldırım da duyurdu

MGK bildirisinde yer alan ifadenin ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın NTV ile Star TV ortak yayınında yaptığı açıklamayla da Fırat Kalkanı Harekatı’nın bittiği resmen ilan edildi.

Yıldırım, “Bundan sonra gerek DEAŞ’a yönelik gerek başka bir şekilde bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir şey olursa, herhangi bir icraat yaparsak bu yeni bir harekâttır. Yani Fırat Kalkanı Harekâtı bitmiştir, bundan sonra ihtiyaç olması halinde artık yapılabilecek bir harekât artık başka bir isimle anılacak” şeklinde konuştu.

Resmi Twitter'da görüntüle

El-Bab’ın alınmasından sonra Saray-AKP iktidarının, Fırat Kalkanı’nı Münbiç ve Rakka’ya doğru genişletme iddiası ABD-Rusya duvarına çarpmıştı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 7 Mart’ta ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford ve Rus mevkidaşı Valeri Gerasimov ile Antalya’da gerçekleştirdiği görüşmeden hiçbir sonuç elde edememişti.

Hürriyet yazarı Murat Yetkin de söz konusu görüşmede, “Gerasimov’un Akar’a doğru eğilip, yarı şaka, Türkiye’nin Suriye’den çıkma zamanının geldiğini söylediği” iddiasını köşesine taşımıştı.

En son, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Türk askerlerin Suriye’deki eylemlerinden endişe duyduklarını belirterek, “Türkiye’nin genişlemesi Suriye’nin toprak bütünlüğünün yararına değil” demişti.

(Kaynak: SendikaOrg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here