Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, “Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli” dedi.

Türkiye-AB Bakanlar Siyasi Diyalog Toplantısı için Ankara’da bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde hukukun üstünlüğü, insan hakları, ifade ve toplanma özgürlüğü, yargı bağımsızlığı meselelerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

‘Ateşkes sağlanmalıdır’

Kürdistan’da yaşanan saldırılara da değinen Mogherini, endişelerini Türk bakanlarla paylaştıklarını kaydederek,”Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli” çağrısında bulundu.

‘Çözüm için katkı vermeye hazırız’

AB Komisyonu’nun komşuluk politikaları ve üyelik müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn ise, Kürt meselesinin çözümü için yapabilecekleri katkı varsa buna hazır olduklarını dile getirdi.

AB Yardım paketi

Toplantıda AB’nin mülteci kriziyle mücadele için Türkiye’ye vereceği üç milyar euro’luk yardım paketi de konuşuldu. Konuyla ilgili olarak Mogherini Türkiye’nin söz verilen yardım paketini alacağına inandığını belirtti.

“Mültecilere verilecek 3 milyar Euro Türkiye’nin eline geçmeyecek, cep harçlığı değil bu. Mülteciler için kullanılacak.

“Görüşmeler sürüyor ama üzerinde karar verilen miktarın kabul edilebilir bir süre içinde verileceği konusunda eminim.

“Türk tarafı da mülteci akınının ve diğer göçmenlerin yönetimini daha iyi yapmalı.”

Türkiye’ye verilecek yardım paketine İtalya karşı çıkıyor.

(DİHA-BİANET)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here