Anasayfa Forum ‘AB’den Türkiye’ye bugüne kadarki en sert rapor’

‘AB’den Türkiye’ye bugüne kadarki en sert rapor’

Paylaş

AB yetkilileri salı günü açıklanacak İlerleme Raporu’nun bugüne kadar Türkiye’ye yönelik en sert ifadeleri içerdiğini söyledi.


Avrupa Komisyonu’nun her yıl düzenli olarak Türkiye ve diğer aday ülkeler için hazırladığı yıllık ilerleme raporunun salı günü açıklanması bekleniyor. Ancak Reuters haber ajansı raporun taslak metnine dair detayları paylaştı. İsmi açıklanmayan iki üst düzey yetkiliye dayandırılarak verilen habere göre rapor bugüne kadarki en sert ifadeleri içeriyor.

Raporun bazı bölümleri Almanya’da bugün yayınlanan Welt am Sonntag gazetesinde yayınlandı. Bu bölümlerde ‘Türkiye’nin ters yönde ‘büyük adımlar’ attığı ve Ankara ile üyelik görüşmelerini ilerletmenin temelinin bulunmadığı’ belirtiliyor. Reuters’a konuşan yetkililer bu kısımların doğru olduğunu teyid etti. AB yetkilileri, Suriyeli mülteciler konusundaki ilerlenme dışında Ankara’ya yönelik sert eleştirilerin raporda yer aldığını belirtti. İnsan hakları, basın özgürlüğü, yargı özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi alanlarda giderek kötüleştiği değerlendirmesinin yapılacağı raporun bugüne kadarki en sert ve en eleştirel değerlendirmeleri içerdiği belirtildi.


İLGİLİ HABER: AVRUPA KOMİSYONU RAPORU: TÜRKİYE BRÜKSEL’DEN UZAKLAŞTI


‘ÜYELİK PERSPEKTİFİ DRAMATİK BİÇİMDE AZLDI’
AB yetkilileri, Kıbrıs olmak üzere Almanya ve Fransa gibi bazı ülkelerin itirazlarının müzakere sürecini yavaşlattığını söylese de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yargıç, polis ve öğretmenlerin de aralarında bulunduğu binlerce kamu görevlisinin ihraç edilmesinin Türkiye’nin üyelik perspektifini dramatik biçimde azalttığını vurguladı.

Türkiye’nin üyelik görüşmeleri, ilk başvurusundan 18 yıl sonra, 2005’te başlamıştı.

kaynak :artı gerçek

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here