Anasayfa Haber Abdulkerim Pusat :Üstün’ü işkencede gördüm, ben orada yaşanan vahşete tanık oldum” dedi.

Abdulkerim Pusat :Üstün’ü işkencede gördüm, ben orada yaşanan vahşete tanık oldum” dedi.

Paylaş

Dayikên Şemîyê, 1994 yılında Cizre’de gözaltında kaybedilen Ahmet Üstün’ün akıbetini sordu. İHD Şırnak Şubesi Üyesi Abdulkerim Pusat, gözaltında iken Ahmet Üstün’ü gördüğünü belirterek, “Üstün’ü işkencede gördüm, ben orada yaşanan vahşete tanık oldum” dedi.

Dayîkên Şemiyê, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 90’lı yıllarda katledilen ve kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 331’inci haftada Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Anneler, kaybedilenlerin fotoğraflarının bulunduğu “kayıplar albümü” pankartı ile kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Kayıp yakınları, ve çok sayıda kurum yöneticisinin katıldığı eylemde, bu hafta 1994 yılında Cizre’nin Cudi Mahallesi’ndeki evinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ahmet Üstün’ün akıbeti soruldu.

Üstün ile birlikte gözaltında olan İHD Şırnak Şubesi Üyesi Abdulkerim Pusat, 1994 yılında kendisinin de Cizre Garnizon Komutanlığı’nda o zaman JİTEM elemanları tarafından gözaltında olduğunu aktardı. Cizre Garnizon Komutanlığı’nda o dönem gözaltında olanlara işkence yapıldığını ve bunun için özel bir bölüm olduğunu aktaran Pusat, Ahmet Üstün’ün de orada olduğunu gözleriyle gördüğünü söyledi. Pusat, “O dönem gözaltındakilere sırasıyla işkenceler yapılıyordu, Üstün’ü işkencede gördüm, ben orada yaşanan vahşete tanık oldum. Üstün’ü işkenceye götürdüklerinde adını defalarca söylediler” diye anlattı.

Bugün tanıklıklara rağmen o dönem kaybedilen insanların kemiklerinin bile bulunmadığına vurgu yapan Pusat, “Beni daha sonra cezaevine gönderdiler ve bir daha Üstün’ü göremedim. Benim de yaşaman bir mucize” dedi.

Ardından grup, beş dakikalık otuma eylemi yaptı diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here