Anasayfa Forum Abdurrahman Koç: Bir bomba daha

Abdurrahman Koç: Bir bomba daha

Paylaş

 

 

Uzun zamandan beri yazmıyordum; doğrusu içimden yazmak gelmiyordu! Öyle bir şey oldu ki bir şeyler yapma gereği gelip yüreğimin ortasına bir kara çalı gibi saplandı! Bu durumda bizim gibi insanlar ne yapabilir ki? Silaha sarılacak ne bir düşüncemiz var ne de niyetimiz ! Geriye ne kalıyor kaleme sarılmak! Kalem de günümüzde klavyenin tuşlarına basan parmaklar olduğuna göre  klavyenin başına geçmekten başka bir şey yapmadım!

Meslekten bilirim ; bir öğrenci suç işlediğinde öğretmen görmemezlikten gelir ya da başından savarsa aynı kişi ikinci suçunda ilkinin tam iki misli suç işler ve karşınıza dikilir! Yani sözün gelişi ”Ali, Veli’ye bir tokat mı attı” ve siz o anda dersle ilgili bir şeylerle meşguldünüz ve başınızdan mı savdınız, “Ali”  bu kez “ Mehmet’in” kafasını kırar, öyle dikilir karşınıza!

Hakimdiniz ,yaralamaya karışan bir adamı “iyi halden” ve bazı cezayı indirimlerden dolayı serbest mi bıraktınız ,ikincisinde  şahısın cinayet işleme riski daha da  artar!

Bu örnekler çoğaltıla bilir!

Burada üzerinde durulması gereken öğretmen ve hakim örneğine benzer kendi vatandaşını farklı algılarla algılayan devletin ihmalkarlığına gelince işler daha vahim bir merhaleye gelmektedir! Devlet, kendince kendisine muhalif gördüğü bir kesimin  üzerine zebellah gibi giderse , toplumun bir başka kesiminin hoşuna giderse kendini devlet gibi sorumlu görerek bu guruba her tür saldırıyı düşünür yada yapar ! Devlet   bazı yasa dışı olaylara göz yumarsa mafya , siyasal cinayetleri politik çıkarlarına dayandırarak başından savar yada örtbas ederse “derin devlet” ve kirli ilişkiler yumağına ortam hazırlamış olur! Daha sonra bu döngüde yaşam bulan suç unsuru kişi veya çeteler devletle iç içe geçmiş olur ki bu içinden çıkılmaz bir durum oluşturur; tıpkı on üç yıl önceki Türkiye gibi!

Akp hükümeti başındaki Tayip Erdoğan ile bütün bu göz ardı edilen oluşumlarla mücadele etti yada bizlerde öyle bir algı oluşturdu! Ama son zamanlarda inanılmaz bir geri dönüşe evirilmiş gibi gözüküyor ki toplumun büyük bir kesiminde kaos ve önünü görmemezlik

pisikosu içinde umutsuzluğa düşürmektedir!

Bizim gibi aydınlanma ve ileri toplum yaşama düşüncesini kendine şiar etmiş insanlar son dönemdeki keskin dönüşlerin şaşkınlığı ile yaşayıp tepki gösterirken AKP nin kendi tabanında da politikalarına homurdananların olduğunu da duyuyor ve görüyoruz!

Bu akıl tutulmasına yakalanmış politik çizginin son seçimde aldığı tavır sanırım dünya siyaset tarihine bir ibret vakası olarak geçecek!Demokrasiyi hedefine oturtmuş toplumlar  bu gün yaşadıklarımızdan bol bol alıntılar alarak “demokrasiye nasıl geçilir?” tartışmalarına kaynak olarak göstereceklerinden eminim!

Ankara’daki bomba devletin on iki eylül öncesinden göz yumduğu faili meçhul cinayetlerin, provaktif eylemlerin Taksim , Çorum, Kahramanmaraş, Sivas, Roboski’den tut son seçimde HDP nin Adana, Mersin bürolarına bırakılan bombalar, Diyarbakır, Suruç katliamlarına kadar görmemezlikten gelme yada ihmalden başka bir şey değildir! Bu gün Ankara’da patlayan bombayla yüz kişinin yaşamı sonlanması ve  dört yüz kişinin  yaralanması altında yatan en büyük neden de budur! Korkarım ki bununla da kalmaz ileride daha büyük katliamlarla karşı karşıya kalabiliriz!

Sözünü ettiğimiz bir katliam tüm teferruatıyla aydınlansa ve suçlular cezasını bulsaydı belki bu katliam gerçekleşmemiş olacaktı!

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here