Anasayfa Forum  Abdurrahman Koç: “BU    SUÇA   ORTAK   OLMAYACAĞIZ!”

 Abdurrahman Koç: “BU    SUÇA   ORTAK   OLMAYACAĞIZ!”

Paylaş

Bir grup akademisyenin imzaladığı bildiri bu gün Türkiye’nin gündemine oturmuş mahiyetindedir!Bu tepki kısa bir sürede Türkiye sınırlarını aşıp uluslar arası bir düzeye ulaştı; sanırım son olarak Alman Akademisyenlerin( 1128 akademisyenin imzaladığı yeni bir bildiri) işi Avrupa kamuoyuna taşıma niyetiyle yeni bir duruma geçti sanırım!

Gönül isterdi ki uluslar arası bir sorun olacağına kendi vatandaşı olan Türkiye Cumhuriyeti ile Kürtler arasında bir sorun olsaydı! Ama ne yazık ki yüz yıllık bir tarihi süreçten beri” burnundan kıl aldırmayan” garip devlet anlayışı yüzlerce masum ve savaşan insanlar dahil binlerin ölmesine ve yaralanmasına sebep olacak kadar körü körüne  karanlık ,belirsiz savaştan yana tavır aldı! Yalnız Türkiye Cumhuriyetini suçlamamak gerek biraz da aynı orantıda “şiddet şiddeti doğurur!” mantık ve diyalektiği ile hareket eden karşı savaşçı grubu da sorgulamak gerekiyor!

Bu arada bu olan bitenlere bir katkı olacağını düşündüğümüz ; Gandi, Hindistan ulusal kurtuluş mücadelesinde, şiddetten uzak bir mücadeleyle koca Hindistan’ı dünyanın en güçlü ülkesi olan İngiltere’den kurtardığını unutmamak gerek!

Ama ne yazı ki “Ortadoğu’nun kaderi mi desek ,şansızlık yada akıl ve mantıktan uzak bir hali mi desek , Hindistan ve Gandi’sinden uzak tipik bir “İsrail- Filistin kördüğümünden başka bir şey görmemekteyiz!

Bunca insanın (Kürt ve Güvenlik görevlileri; ki bunların çoğu her ne kadar Türk ise de hatırı sayılır oranda Kürtler de var) katledilmesi, yaralanması yada yurdundan olması insanı içten içe üzen ve kahreden bir durum olmasına rağmen hala ülkenin aklı selim insanlarının bir çare bulamaması ve göz göre göre bir iç savaşa sürüklenmesi kabul edilemez ve affedilir gibi değil!

Hele yaralıların(kimin tarafından vurulduğu muğlak olan) sadece ayağından yaralanıp üç gün dört gün sokak ortasında sahipsiz kalması , en insani yardım olarak tedaviden yoksun olması asla ve asla kabul edilemez!

Bu yüzden bu anlamsız ve kapkaranlık savaşa bir an önce son verilmesi ve yüz binlerce masum sivilin özgür, eşit ,insani kimliğiyle yaşam hakkı verilmesi için tüm tarafların kaldıkları yerden yeniden müzakere masasına dönmeleri ivedi, zorunlu ve insani bir görevdir!

Her kim ki bu kirli savaşın sebebi ve tarafıysa bilsin ki tarih bunu asla unutmayacak ve affetmeyecektir!

Barış, huzur ve özgürlük içinde yarınlar umuduyla esen kalın!

Abdurrahman KOÇ

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here