Anasayfa Forum Abdurrahman Koç:İZMİR’DE  HDP  RÜZGARI

Abdurrahman Koç:İZMİR’DE  HDP  RÜZGARI

Paylaş

 

Bir hafta öncesinde İzmir’in değişik yerlerindeki  üst geçitlerde, işlek caddelerde  ve mahallelerde duyurusu yapılan” Demirtaş 23 mayısta İzmir’de “ afişleri fırtına öncesi sessizliğin habercisi gibi  sessiz sedasız görünmeye başlamıştı!

Dün Gündoğdu meydanına açılan bütün cadde ve sokaklar değişik yerlerden akan devasa nehirler gibi alana doğru akmaya başladı.

Saat 15 de başlanacağı duyurulan miting sabahtan itibaren İzmir’in değişik köy, belde ,ilçe , mahalle ve semtlerinden insanlar  gelmeye başladı. Ben öğlen sonrası saat iki gibi Konak’taydım. O saatten sonra gördüklerime ben de inanmadım!

Eski Sümerbank   önündeki  üst geçitten başlayan tezgahlar, fırtınanın başlangıç noktası için en iyi işaretti. Tezgahlarda, Demirtaş kokartları, fular, şapka ve atkıları belli aralıklarla kurulmuş ve tıpkı ünlü futbol takımlarının   maçlarının oynandığı dev statların önündeki takımların  amblem ve sembollerini aratmayacak bir ilgiyle harıl harıl iş yapmaya başlamıştılar.

Meydana uzaklığı iki kilometreye yakın olan bu yol , festivallerdeki renklilikle HDP nin sembolleri ile hareket eden insanların arada hiç boşluk bırakmadan bir geniş nehrin yatağının eninde  saatlerce kesintisiz bir şekilde alana akıyordu.

Gündoğdu Meydanın Konak yönünden gelen bu güzergah saat ikiden beşe kadar hiç boşluk vermeden aka dursun, Alsancak yönünden açılan diğer güzergah da sanırım aynı şekilde saatlerce alana aktı. Bunu saat dört gibi o kapıya doğru gidebildiğimde gördüm.

Saat dört buçuk gibi Yunanistan’dan gelen konuk parti SYRİZA partisinden bir temsilcinin konuşmasıyla başlayan miting kitleyi ilk dalgalandıran hareket oldu! Yunanca konuşma yapan partili anında Türkçe çevri ile kitlelere anlatıldı ve büyük bir beğeni aldı. Yunan temsilci halkların kardeşliği, barışı içeren konuşmasını Bursa’daki metal işçilerine gönderdiği selam ve destekten ,Nazım Hikmetin “en güzel söz söylenmemiş sözdür” dizeleri ile noktalaması alanı dalgalandırmaya yetti de arttı!

Yunan siyasetçiden sonra Ertuğrul Kürkçü sahneye çıktı. Konuşmasında en dikkat çeken şey “İzmir’in bundan birkaç yıl önce halkların düşmanlığı nezdinde balkonlardan bayrak astığını ama şimdi ise hakkettiği ilerici geçmişine sahip çıkarak bizlere destek alkışları çaldığını söylerken alan yeniden dalgalandı.

Konuşmasında “ilk kez tek partili dönemden çok partili bir döneme geçişten, atmışlarda gençliğin emperyalizme karşı ilk limanlarda yabancı savaş gemilerini yine buradan protesto ettiğini, On İki Eylülden önce Gültepe, Tariş direnişlerini, Egeli köylülerin isyanını , bu vesile ile bugün ise AKP iktidarına karşı mücadeleyi yine İzmir’den başlayacağını söyledi.

Saat beş gibi alana gelen Selahattin Demirtaş yoğun sevgi ve ilgiden ancak beş buçukta platforma çıkabildi. Çıktığında da yer yerinden oynadı!

Her zaman olduğu gibi öz ,etkili ve içi dolu dolu konuşmasını yaptı. O konuştukça kilelerdeki coşku arttı. Yanımda bulunanlardan özellikle kadınların gözlerindeki ışıltı ve içten hayranlıkları görülmeye değerdi!

HDP ister kazansın ister kaybetsin; o gözlerdeki  ışıltı gökyüzündeki her bir yıldızın ışıltısı ve gücü değerindeydi! Bu anlamda bu mitingten dolaysıyla 2015 seçiminden  çok söz edileceğini şimdiden söyleyebilirim; yani diyorlar ya” tarih yazıldı!” işte öyle bir şey!

 

abdurrahmankoc@mynet.com

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here