Anasayfa Forum ABF Başkanı Baki Düzgün: ‘Silvan’da sonuç alırlarsa katliamlar yayılacak’

ABF Başkanı Baki Düzgün: ‘Silvan’da sonuç alırlarsa katliamlar yayılacak’

Paylaş

 Alevi örgütleri başkanları, Kürdistan’daki savaş ve özellikle de Silvan’da girişilen katliam konusunda Aleviler ile demokrasi güçlerini uyardı. PSKAD Genel Başkanı Gani Kaplan bu katliamlara karşı batıdan ses verilmediği takdirde sıra Alevilere ve tüm demokrasi güçlerine geleceğini söylerken, ABF Başkanı Baki Düzgün ise Silvan’dan sonuç alması halinde devletin yarın bu katliamlar Gazi’de, Okmeydanı’nda, 1 Mayıs Mahallesi’nde yapacağını kaydetti.

“IŞİD saldırısı olacak” gerekçesiyle Ankara Emniyeti’ne çağrılarak bu konuda uyarılan kitlesel Alevi örgütlerinden biri olan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ile Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) başkanları kendilerine yönelen bu tehdit ile Kürdistan’da devreye konulan savaş politikalarını yorumladı. Kürdistan’da uygulanan “sokağa çıkma yasakları” ile Silvan’da günlerdir devam eden sivil katliamlara dikkat çeken Alevi kurum başkanları, ülkede bir savaş durumunu olduğunu ve söz konusu saldırı uyarılarının da AKP ve Saray tarafından başlatılan savaş konseptinin bir parçası olduğunu ifade etti.

‘Alevilerin toplumsal mücadelesi AKP’yi rahatsız ediyor’

Ankara Emniyeti’nin uyarısının hemen ardından derneklerine şüpheli şahısların geldiğini paylaşan PSAKD Genel Başkanı Kaplan, Emniyet’in yaptığı uyarı ile aslında ‘Kendi önlemlerinizi alın bizden günah gitti’ demeye getirdiğini ifade etti.
Bunun da ‘Elinizi ve ayağınızı siyasal, toplumsal mücadeleden çekin’ anlamına geldiğini vurgulayan Kaplan, Alevilerin Kürt hareketi ve sosyal demokrat hareketin içinde yer almasının AKP’yi rahatsız ettiğini ifade etti. Kaplan, bunu da şu sözlerle dile getirdi: “Devlet ciddi anlamda Alevileri, demokrasi mücadelesinin içinden çıkartmaya çalışıyor. 30 yıldır bu hareketin içindeyim, bir çok saldırı ve tehdit gördüm ama hiçbir zaman böyle bir yazı bize verilmedi. Bu yazıdan anlamamız gereken ‘Saldırı olur, aklınızı başınıza alın’ denilmek istenmesi.”
‘Silvan’ı gösterip, sizde böyle olursunuz diyorlar’

Kaplan, içinde bulundukları bu ortam içerisinde Silvan’da devlet eliyle yapılan katliamlara da işaret etti.

Türkiye’nin bir savaş halinde olduğu ve kendilere yönelik tehditlerin de bu savaş ortamının bir göstergesi olduğunu dile getiren Kaplan, Silvan şahsında bölgede yapılan tüm katliamlara karşı ses verilmesi gerektiği söyledi. Kaplan, bunun neden önemli olduğunu ise “Katliamlara karşı batıdan ses verilmediği sürece daha bir çok Silvan yaşanacak. Kürtlerden sonra sıra Alevilere gelecek, batıdaki tüm demokrasi güçlerine gelecek. Alevilere de, Silvan’ın göstererek, ‘Bakın şekil A’da olduğu gibi sizde böyle olursunuz’ diyorlar. Uyarılar bunun için yapılıyor” sözleriyle ifade etti.

Bu yüzden de Silvan’da gerçekleştirilen katliamlara karşı başta Alevi örgütlerinin mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Kaplan, tüm kesimlerin de eylem ve etkinlikler yapması gerektiğini söyledi.

‘Daha fazla örgütlenerek güvenliğimiz alacağız’

ABF Genel Başkanı Düzgün ise, Alevilerin Dersim katliamından Sivas’a, Gazi’de Gezi’ye kadar bir çok katliam yaşadıklarını ve söz konusu ‘IŞİD saldıracak’ uyarılarının işe yaramayacağı gibi buna karşı daha fazla örgütleneceklerini söyledi.

Alevilerin üzerinde uzun yıllardır korkutma, sindirme politikalarının uygulandığı kaydeden Düzgün, “Saldırılardan kendimizi korumak için dernekleri kapatmak değil, daha fazla dernek açacağız. Güvenliğimizi böyle alacağız. Bizim Pir Sultanlarımız, Nesimilerimiz var. Tarihimiz mücadelemizi bırakmayacak kadar güçlüdür” diye konuştu.

‘Silvan’da sonuç alırlarsa katliamlar yayılacak’

Kendilerine yönelik tehditlerin, Türkiye’nin içinde bulunduğu savaş sürecinden ayrı olmadığını belirten Düzgün, şu önemli uyarı ve çağrıda bulundu:
“Türkiye’deki aydınlar, demokratlar, Kürtler ve Aleviler birlik olup bu gidişata dur demeli. Gidişat iç savaşa doğru diyor. Bu durdurulmalı. Suruç’tan başlayıp Silvan’a kadar devam eden bir süreç var. İktidar eğer Silvan’dan sonuç alırsa; bu yaptığı katliamı her yerde uygulayacak. Yarın bu katliamlar Gazi’de, Okmeydanı’nda, 1 Mayıs Mahallesi’nde yapacak. Kürtlerin direniş güçlerini teslim alırlarsa Türkiye’deki Alevileri, tüm demokrasi güçlerini teslim almak isteyecekler. Tüm kesimler somut olarak saldırılara karşı direnmeli.”

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here