Anasayfa Forum Abluka kalkacak Cizre’de halk Nezwrozu kutlayacak..

Abluka kalkacak Cizre’de halk Nezwrozu kutlayacak..

Paylaş

Cizre’de yaşamını yitirenleri anma amacıyla düzenlenecek 2016 final Newroz’u öncesi etkinliğin düzenleneceği DBP parti binası polis ablukasına alındı. Ablukaya rağmen halk parti binası önünde toplanmaya başlarken, HDP, DBP ve DTK eşbaşkanları ile HDK eş sözcülerinden oluşan heyetin kente gelmesi bekleniyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde özyönetim direnişinde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla düzenlenecek final Newrozu öncesi, etkinliğin düzenleneceği DBP İlçe binası ablukaya alındı. Onlarca zırhlı araç ve yüzlerce özel harekat timi tarafından ablukaya alınan alana tüm engellemelere rağmen halkın gelişi sürüyor. Yine HDP milletvekilleri de burada bekleyişe geçti. Öte yandan etkinlik için Diyarbakır’dan yola çıkan HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, HDK eş sözcüleri Gülistan Koçyiğit ile Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu heyetin saat 11.00’da ilçeye varması bekleniyor. Heyeti karşılamak üzere HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, belediye eşbaşkanları, DBP ve HDP eşbaşkanları ile kurum temsilcileri ilçe girişine gitti.

Anmaya, Cizre’de yaşamını yitiren DBP PM Mehmet Yavuzel’in Urfa’da yaşayan annesi ve babası da ilçeye geldi. Yaşamını yitirenlerin ailelerinin de heyetle birlikte ilçeye gelmesi bekleniyor. Yine Uluslararası Af Örgütü’nden 8 akademisyenin de Cizre’ye doğru yola çıktığı öğrenildi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here