Anasayfa Haber Ablukaya alınan Silvan’da bir kişi daha yaşamını yitirdi

Ablukaya alınan Silvan’da bir kişi daha yaşamını yitirdi

Paylaş

 DİYARBAKIR (DİHA) – Silvan’da sokağa çıkma yasağı 2’nci gününde devam ederken, ilçeye gitmek isteyen ve ilçe girişinde bekletilen heyet ve yurttaşların bekleyişi devam ediyor. İlçede, özel harekat timleri tarafından vurulan ve hastaneye gidişine izin verilmeyen bir yurttaşın gece saatlerde kan kaybından yaşamını yitirdiği belirtilirken, sabah saatlerinden itibaren özel hareket timleri zırhlı araçlarla mahallere yönelik saldırılarını yine başlattı.

Polis ve özel harekat timlerinin saldırı ve katliam girişimlerinin sürdüğü Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, yaşananları yerinde takip etmek amacıyla dün ilçeye gelen ancak geçişlerine izin verilmeyen heyetin ilçe girişindeki bekleyişi devam ediyor. HDP milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP ve HDP’li yöneticilerin aralarında bulunduğu heyetin, geçişine “Güvenlik gerekçesi” ile izin verilmezken, heyet gece geç saatlere kadar ilçe girişinde bekleyişini sürdürdü.

Silvan girişinde panzer ve zırhlı araçlarla bekleyen özel hareket timleri, Diyarbakır’dan birçok gazetecinin de ilçeye girişine izin vermiyor. Silvan halkı ile dayanışmak amacıyla Diyarbakır ve ilçelerinden çok sayıda yurttaşın da ilçe girişine izin verilmezken, Bağdere Karakolu’nda durdurulan yurttaşlar, köy yollarından ilçe girişine kadar ilerleyebildi. Ayrıca köy yollarından Silvan’a gitmeye çalışan halkın, askerler tarafından tarandığı belirtildi.

Cenazenin defnedilmesine izin verilmiyor

Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından polis tarafından katledilen 16 yaşındaki Vedat Akcanım’ın cenazesinin Silvan’da toprağa verilmesi için Silvan Kaymakamı ile görüşen HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, kaymakamın kendisine, “Ancak Silvan’da kendi güçlerimizi geri çektikten sonra izin verilebiliriz” dediği aktarıldı. Heyetin ve yurttaşların ilçe girişindeki bekleyişi devam ederken, yurttaşların sayısı her geçen saat artıyor.

Hoparlörden anons

Öte yandan sabah saatlerinden itibaren Silvan’da zırhı araçlardan ve cami hoparlörlerinden sokağa çıkma yasağının devam ettiği anonsları yapıldı.

Saldırılara karşı halkın direnişinin sürdüğü ilçede, karanlığın çökmesi ile geri çekilen polis ve özel hareket timleri sabah saatlerinde Eski Bitlis Caddesi’nden Mescit Mahallesi’ne ağır silahlarla saldırarak mahalleye girmeye çalıştı. Bunun üzerine halk barikatların arkasında tekrar direnişe geçti. Yine Diyarbakır Caddesi’nin belli noktalarında silah sesleri gelirken, zırhlı araçlardan mahalle aralarına rastgele gaz bombalarının atıldığı görüldü. 2 gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan’da camilerde ezan okunmazken, camilerin özel hareket timlerinin ablukasında olduğu görüldü.

Gaza Topê Tepesi’nde ise konumlandırılan zırhı araçlardan Tekel, Mescit ve Konak mahallelerine top atışları yapıldığı belirtildi.

Silvan’da bir yurttaş daha katledildi

Dün Konak Mahallesi’nde Dicle Caddesi üzerinde yaralıları almaya gittiği sırada bir yurttaşın özel hareket timleri tarafından baldırından vurularak ağır yaralandığı belirtildi. Yaralanan yurttaşın hastaneye kaldırılmasına izin verilmezken, hastaneye gidişine izin verilmeyen ve ismi öğrenilemeyen yurttaşın kan kaybında gece geç saatlerde evde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Öte yandan ilçe merkezi ve çevre köylerde elektrikler kesildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here