Anasayfa Haber Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’nın evlerine polis baskını

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’nın evlerine polis baskını

Paylaş

KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Eğitimci Semih Özakça’nın evlerine siyasi şubeye bağlı polis ekipleri tarafından baskın yapıldı. Baskın sonucu Gülmen ve Özakça gözaltına alındı.

Polisin evlerine yaptığı baskını Nuriye Gülmen ve Semih Özakça sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Avukat Selçuk Kozağaçlı da Gülmen ve Özakça’nın polis baskını ile yakalanmaya çalışılmasının gerekçesini, sosyal medya hesabından yazdığı “Yakalama gerekçesi ‘eylem ölüm orucuna dönebilir, gezi, tekel benzeri eylemlere sebep olabilir.’ Evin kapısını kırıp gelenlerin gerekçesi!” ifadeleri ile duyurdu.

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’nın gözaltında 2 yatağı bulunan yerlerde 3 kişi tutuldukları öğrenildi. Enfeksiyon riskleri bulunuyor.

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek amacıyla 75 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, evlerine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı. Gülmen ve Özakça’nın durumu hakkında bilgi veren avukat Selçuk Kozağaçlı, “Şu an TEM şubedeler. 2 kişilik yatak olan yerde, tanımadıkları 2 kişiyle beraber 3 kişi kalıyorlar” dedi. Gülmen ve Özakça’nın gözaltındayken enfeksiyon kapma riski bulunduğu belirtiliyor.

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattıkları açlık grevinin 75. gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, dün gece düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı. Polisin, gözaltına gerekçe olarak Gülmen ve Özakça’nın  haklarında adli kontrol kararını gerekçe gösterdiği öğrenildi. TEM ekiplerinin evlerine yaptığı baskın sırasında hırpalanan Gülmen ve Özakça, TEM şubeye götürüldü. Gözaltılar sırasında Gülmen ve Özakça’nın polisler tarafından düşe kalka taşındığı öğrenildi. Polislerin eve yaptığı baskında öğretmen Özakça’nın eşi Esra Özakça’nın da polisler tarafından darbedildiği ifade edildi.

Gözaltındaki Gülmen ve Özakça’nın durumu hakkında bilgi veren avukat Selçuk Kozağaçlı, savcılıkla henüz görüşmediklerini belirterek, “Savcılıkla görüşüp serbest bırakılmaları için bir an önce serbest kalmaları için çalışmalarda bulunacağız. Eğer gözaltı süresi uzarsa Gülmen ve Özakça, su ve şeker almayı bırakacaklar. Şu an 2 kişilik koğuşta tanımadıkları 2 kişiyle daha 3 kişi kalıyorlar” dedi. Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça ile ilgili gelişmelerin öğle saatlerinden sonra kesinlik kazanabileceğini ekledi.

Doktorlar ise Gülmen ve Özakça’nın açlık grevleri nedeniyle enfeksiyon kapma riskine dikkat çekiyordu. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça’nın durumuyla ilgili “açlık grevlerinin ilerleyen dönemlerinde pnömoni yani ciddi akciğer enfeksiyonları gelişebilmekte, ileri derecede beslenme bozukluğu (malnütrisyon) olan bu kişilerde enfeksiyonlar hayatı tehdit etmektedir” demişti.

(Kaynak: Evrensel)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here