Anasayfa Forum Açlık Grevinin 204. Günü: Özakça Duruşmada, Gülmen Getirilmedi

Açlık Grevinin 204. Günü: Özakça Duruşmada, Gülmen Getirilmedi

Paylaş

* Özakça’nın yer aldığı çizimi CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi paylaştı.

İşlerine iade talebiyle 204 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklu, ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ’ın tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülüyor.

Gülmen ve Özakça, 14 Eylül’deki ilk duruşmaya “güvenlik, yetersiz personel ve sağlık koşulları, kaçırılma ihtimali” gibi gerekçelerle getirilmemişti. Bu duruşmaya Gülmen getirilmezken, Özakça tekerlekli sandalye ile getirildi. Acun Karadağ da duruşmada.

Eğitimciler “Silahlı terör örgütüne üye olma (Türk Ceza Kanunu 314)”, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “terör örgütü propagandası yapmak (Terörle Mücadele Kanunu 7/2)” suçlamalarıyla yargılanıyor.

Salonda 30 kişi sınırlaması

80 sanıklı mahkeme salonunundaki duruşma için 30 kişi izleyici sınırlaması getirildi.

Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Aycan İrmez, Mithat Sancar, Saadet Becerikli, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Sezgin Tanrıkulu, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, Esra Özakça, Yüksel Caddesi eylemcilerinden ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık, Gezi direnişinde öldürülen Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan’ın da aralarında olduğu isimler takip ediyor.

Duruşma salonuna alınmayıp dışarıda bekleyen ve açıklama yapanlara polis plastik mermilerle saldırdı. Bir kişi gözaltına alındı.

Özakça getirildi, Gülmen getirilmedi

Gülmen, Sincan Cezaevi Kampusu Devlet Hastanesi’nden 25 Eylül’de götürüldüğü Numune Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, Özakça ise hapishane hastanesinde tutuluyor.

Mahkeme, iki eğitimcinin duruşmada hazır olmasını istemişti. Gülmen’in Numune Hastanesi’ne götürülmesinin ardından hastanedeki doktorların duruşmaya gitmesi için tahlil için kan verme şartını ortaya koyduğu açıklanmıştı.

Çağdaş Hukukçular‘ın paylaşımına göre Nuriye Gülmen’in duruşmaya getirilmesi için yazılan yazıya Ankara Numune Hastanesi “sanığın duruşmaya katılması tıbben sakıncalıdır”cevabı verdi ve Gülmen duruşmaya getirilmedi.

Semih Özakça ise tekerlekli sandalyeyle duruşma salonuna getirildi. Özakça’nın etrafını jandarmalar kapattı. Özakça zorlukla ayağa kalkarak salonu selamlayınca salondakiler alkışladı. Özakça’nın yer aldığı çizimi CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi paylaştı.

Tutuksuz yargılanan Acun Karadağ da duruşma salonunda.

Üç avukat kısıtlaması

Mahkeme, Semih Özakça’dan üç avukat seçmesini istedi. Özakça “Ben üç müdafi seçimi yapmayacağım. Yüzlerce avukatım var. Bu da bir dayatma, bize yapılan zulmün bir parçası” diyerek bunu reddetti.

Gülmen ve Özakça’nın 18 avukatı, 14 Eylül’deki duruşmaya iki gün kala gözaltına alınmış, 14 avukatı daha sonra tutuklanmıştı.İlk duruşmada iki yüze yakın avukat, baro başkanı onları savunmak üzere bulunmuş, 1030 avukat ise yetki belgesi vermişti.

 * Devam edecek.

Ne olmuştu?

Tıklayın – Gülmen ve Özakça Kimdir?

Nuriye Gülmen 6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildi.

Semih Özakça 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Mardin’deki öğretmenlik görevinden ihraç edildi.

Gülmen 9 Kasım 2016’dan, Özakça 23 Kasım 2016’dan beri oturma eylemi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeydi.

Tıklayın – Gülmen ve Özakça Ne ile Suçlanıyor?

9 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.

Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel Caddesi’nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar. En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs’ta tutuklandılar.

28 Temmuz’da Sincan Cezaevi Kampusu Devlet Hastanesi’ne götürüldüler. 15 Ağustos’tan beri yanlarında birer aile üyeleri refakatçi kalıyordu. Nuriye Gülmen 25 Eylül’de hapishanedeki hastaneden Numune Hastanesi yoğun Bakım ünitesine götürüldü. Özakça hapishanedeki hastanede tutulmaya devam ediyor.

Semih Özakça’nın öğretmen eşi Esra Özakça 7 Şubat tarihli Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilldi. 23 Mayıs’tan beri açlık grevinde.

Acun Karadağ, 29 Ekim 2016’da yayımlanan 675 sayılı KHK ile ihraç edildi. Eğitim Sen üyesi öğretmen Karadağ “Öğrencilerimi istiyorum” diyerek çalıştığı okul önünde yapmak istediği eylemlerde defalarca gözaltına alındı. Daha sonra kendisi gibi OHAL dönemi KHK’leriyle görevine son verilen akademisyen ve öğretmenlerle birlikte Yüksel Caddesi’ndeki eyleme katıldı.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here