Anasayfa Forum Adalet Yürüyüşü, İstanbul’da; Gandhi’nin rekoru bugün kırılıyor.

Adalet Yürüyüşü, İstanbul’da; Gandhi’nin rekoru bugün kırılıyor.

Paylaş

Kılıçdaroğlu: 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve on binler, Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününde İstanbul’a ulaştı. Kılıçdaroğlu, pazar günü Maltepe’de yapılacak miting alanına gidiş hakkında yaptığı açıklamada “Dragos’tan miting alanına yaklaşık 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim” dedi.

[Haber görseli]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meltepe’de 9 Temmuz’da gerçekleşecek “Büyük Buluşma”ya 2 gün kala soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Maltepe’de adalet, demokrasi, yargının bağımsızlığı bağlamında mesajlar vereceğini belirterek dünyanın Türkiye’deki gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyledi. CHP lideri, “Tek tema adalet olacak. İstanbul’daki bütün siyasal partilerin AKP dahil bütün il başkanları mitinge davet edildi. Doğrudan davet yazıları elden götürüldü” dedi. Kılıçdaroğlu, “Miting alanına gelişiniz nasıl olacak” sorusuna ise “Dragos’tan miting alanına yaklaşık 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim. Elimde sadece “adalet” pankartı olacak. Selvi Hanım beni alanda bekleyecek” yanıtını verdi.

En son 1968’de slogan attım

En son 1968’de slogan attığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şimdi de slogan atıyorum. Kitlenin de buna hazırlanması lazım. Aynı kararlılık için. Bugüne kadar on binlerce kişi eşlik etti. Onlara da yürekten teşekkür ediyorum. Kimisi bir gün, kimisi üç gün yürüdü… Sonuçta toplumun her kesiminden insanlar geldiler ve katıldılar” dedi. Kılıçdaroğlu 2019’da cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı yönündeki soruya ise “Ben siyasi partinin genel başkanının cumhurbaşkanı adayı olmasını doğru bulmuyorum. Bugünden belli kişilere post hazırlamak doğru değil” diye yanıtladı.

[Haber görseli]SELVİ KILIÇDAROĞLU: Adaleti kadın olmadan bulamayız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nde eşini yalnız bırakmadı. Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olabileceğine inanmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Soyadım Kılıçdaroğlu olmasa da bir birey olarak bu yürüyüşe canı gönülden katılırdım. Tüm kadınları Maltepe’ye bekliyorum. Zaten yürüyüşte de dikkatimi en çok çeken kadınların azim ve kararlılığı. Mahalle bas kısı, işyerlerinde cinsiyetçi yönetim anlayışı, baba, ağabey, koca baskısı bu yürüyüşte adım adım aşılıyor. Adaleti kadınlar olmadan bulamayız” dedi. Şort giydiği için sokak ortasında dayak atmayı kendinde hak gören, altı yaşındaki çocuğa nikâh düşer diyebilen, kadının çalışması ile fuhuşu eş tutan bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu anlatan Selvi Kılıçdaroğlu, “Kadının gücünden korkuyorlar. Bunu ancak daha kararlı adımlarla aşabiliriz. Kadın için adalet istiyoruz. Ama halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve hakaret, sosyal medya yolu ile siyasi hakların, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasının engellenmesi şeklinde suç işleyen herkes için de adaletin tecelli etmesini bekliyorum” dedi.

Adalet Yürüyüşü, İstanbul’da; Gandhi’nin rekoru bugün kırılıyor.

Bugüne dek yaklaşık 400 kilometre yol katedildi

Damla Uğantaş – Gonca Tokyol haberi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu‘nun tutuklanması sonrası başlatılan “adalet yürüyüşü” yirmi dördüncü gününe girdi. 420 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 400 kilometre yol katedildi. Yaklaşık 50 bin kişinin bulunduğu kortej, dün (7 Temmuz 2017) saat 11:59’de İstanbul’a girdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,Mahatma Gandhi‘nin, Güney Afrika’da Hintleri ezen yasa ve uygulamalara karşı yaptığı Tuz Yürüyüşü’nün rekorunun bugün kırılacağını aktardı. Özel, “412 km yol yüründü. Bu, 387 km’lik Tuz Yürüyüşü’nün mesafesi aşılmıştır. Gandi, 24 gün yürümüştü. Yarın da saat 16.32’de Gandi’nin süre rekorunu da kıracağız” diye konuştu.

 

İşte dakika dakika yaşananlar

09:37 – Kortejin yanından geçen araçlardan Osmanlı tuğralı bayrak açıldı.

09:30 – Darbe girişimi gecesi tanka çıkan insanların fotoğrafını taşıyan bir grup, yürüyüşü protesto etti. Pankartta, “İstediğiniz
kadar yol yürüyün, hiçbir adımınız bizimkilere eşit olmayacak” ifadeleri yer aldı.

09:16 – Kılıçdaroğlu, “Hak, hukuk, adalet; bu millet sana emanet. İstanbul’a hoş geldin adaletin kılıcı” pankartıyla karşılandı.

09:13 – Yürüyüş başladı.

Gandhi kimdir; ‘Tuz Yürüyüşü’ nedir?

İkiye bölünen bir ülke ve ortada Gandhi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlatılan “adalet yürüyüşü”ne ilişkin olarak çok sayıda siyasetçi, “Tuz Yürüyüşü” benzetmesi yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Mahatma Gandhi‘nin, Güney Afrika’da Hintleri ezen yasa ve uygulamalara karşı yaptığı Tuz Yürüyüşü’nün rekorunun bugün kırılacağını aktardı. Özel, “412 km yol yüründü. Bu, 387 km’lik Tuz Yürüyüşü’nün mesafesi aşılmıştır. Gandi, 24 gün yürümüştü. Yarın da saat 16.32’de Gandi’nin süre rekorunu da kıracağız” diye konuştu.

Peki bugün hâlâ uygulanan oturma eylemlerinin, Hindistan’da İngiliz işgali ve savaş aleyhtarı gösterilerdeki pasif direnişin öncüsü sayılan Gandhi kimdi?

Ömrü boyunca ırkçılıkla mücadele edip Hindistan’ın bağımsızlığını kazanması için uğraşan Mohandas Karamchand Gandhi, 2 Ekim 1869’da Porbandar’da doğdu. Babası Karamchand Gandhi başvezir, annesi Putlibai dindar bir kadındı. Henüz 13 yaşındayken ailesi tarafından akranı Kasturba Makhanji ile evlendirildi. Kasturba ileride, dört çocuğunun annesi, öğretilerinin sıkı takipçisi ve hayat arkadaşı olacaktı.

Ailesi Gandhi’nin avukat olmasını istiyordu. Londra’daki okul yıllarında hukuktan ayırdığı zamanları keman, dans, hitabet ve Fransızca dersleri ile dolduruyordu. Bir süre sonra University College London’da eğitimini bitirip evine, Hindistan’a döndü ve iki yıl avukatlık yaptı. İşler istediği gibi gitmeyince önce lise öğretmenliğini, ardından arzuhalciliği denedi. Her ikisi de içine sinmeyince Güney Afrika’daki bir Hint firmasının teklifini kabul etti ve birinci sınıf kompartımanda yola çıktı. Bu yolculuk onun için dönüm noktasıydı; trende ayrımcılığa maruz kaldı. Görevliler biletini göstermesine rağmen onu “siyah” olmasından ötürü üçüncü sınıf kompartımana göndermek istediler. Reddedince trenden atıldı.

“Satyagraha’ (şiddet dışılık) başlıyor

Güney Afrika’daki Apartheid rejiminde ırkçı politikalar yükselirken Gandhi kısa sürede Hint göçmenlerin savunucusu haline geldi. O ve bazı Hint arkadaşları 1894’te Natal Hint Kongresi’ni kurdu. Böylece ülkedeki Hindistanlılar bir siyasi çatı altında toplanabilecek, temizlik, sağlık, barınma ve eğitim sorunlarının çözümlenmesi için ortak adımlar atılabilecekti.

Gandhi, Güney Afrika’da Asyalı göçmenlere yönelik ayrımcı yasalara adeta savaş açtı. Hindistanlı kadınların ve çocukların parmak izinin alınması, Hıristiyan nikâhından başka nikâh tanınmaması gibi uygulamalara karşı ilk defa sessiz bir “yasalara uymama kampanyası” başlattı ve pasif direniş politikasını hayata geçirdi.
Daha sonra “Satyagraha” diye adlandıracağı bu hareket, hiçbir ayrıcalığı olmayan kitlelerin adalet ararken kullandıkları bir güce dönüşecekti.

Uygulamada, belirli bir kötülüğe karşı kararlılıkla ama şiddete başvurmaksızın direnmeyi öngören Satyagraha, Hint halkının İngiliz emperyalizmine karşı savaşımının temel yöntemi olacaktı. İleride başka ülkelerdeki protestocu gruplar tarafından da benimsenecek Satyagraha, “Ahimsa” (şiddet dışılık) kavramına sıkı sıkıya bağlıydı.

Gandhi, Güney Afrika’daki mücadeleleri boyunca elbette birkaç defa tutuklandı. İlk seferinde iki aylık cezası bitip özgürlüğüne kavuştuğunda o artık bambaşka biriydi.Üzerinde kendi eğirdiği ipten yaptığı basit beyaz elbisesi ile çıktı cezaevinden. Gandhi yavaş yavaş sadeleşerek, kişisel özgürlüğünü kazanıyor gibiydi.

İki bin Hindistanlı sınıra yürüdü

Gandhi, Güney Afrika’da Hintileri ezen yasa ve uygulamalarla uzun yıllar uğraştı. İki ileri bir geri şeklindeki kazanımlardan sonra 1913’teki yeni baskı tedbirleri bardağı taşırdı.  Onun önderliğinde iki bin işçi sınıra yürüdü. Bu protesto ciddi bir kamuoyu yarattı. Güney Afrika nihayet Hintlilere karşı alınan kararları iptal etmek üzere bir komisyon kurdu. Sıra kendi ülkesindeydi.

Ülkesinden ayrılışından tam 21 yıl sonra, 9 Ocak 1915’te Hindistan’a dönen Gandhi’yi on binlerce vatandaşı karşıladı. O Güney Afrika’da verdiği mücadeleler ile artık Hindistan için de simgeye dönüşmüştü. Hint Ulusal Kongre Partisi’ne katılan Gandhi, kısa sürede kolları sıvadı. Kendisini destekleyenlerle birlikte bir aşram (komün) kurdu. Zor durumdaki köylere destek oldu; okul ve hastaneler kurulmasını sağladı.

Halkın ‘Yüce Ruh’lu babası

Gandhi artık halk için “Bapu” (baba) ve “Mahatma”ydı (yüce ruh). Köylüler hükümet baskısı ile ezilirken kıtlık bitene kadar vergilerin kaldırılması için uğraşıyor, Britanya’yı Hindistan’ı terk etmeye zorluyordu. I’inci Dünya Savaşı henüz bitmişti ki Gandhi 1919’da Pencap’ta çıkan karışıklıkları bastırmak için hükümete olağanüstü yetkiler veren yasalara karşı çıktı. İngilizlerle çalışmama kampanyası başlattı. Gandhi öncülüğünde protestolar yayılırken, sıkıyönetim ilan edildi ve İngiliz polisi Amritsa’da katliam yaptı. Yüzlerce silahsız insan öldürüldü. Gandhi bu gidişata son vermek için kampanyayı durdurdu. Ama kimse pes etmiş değildi…

Ertesi yıl kocaman bir ateş yakıldı. İngiliz marka kıyafetler cayır cayır yanarken boykot başladı. Böylece Hindular “genel grev” yerine Gandhi’nin çağrı yaptığı dua günü ile gündelik hayatı sekteye uğrattı. Çocuklarını okullara göndermediler, mahkeme kararlarına itaat etmediler.

Hindistan’da da pek çok defa cezaevine girip çıkan Gandhi aslında şöyle bir yöntem benimsemişti: Yasakları delip tutuklanıyor, sonra kitleleri eyleme çağırıyordu. Kitleler de yasayı çiğneyip hapse atılıyordu. Bu noktada cezaevinde açlık grevi vesilesiyle kamuoyu yaratılıyordu. Bir süre sonra hapishaneleri kontrol etmekte zorlanan hükümet çaresizlik içinde yasayı kaldırıyordu.

Hindistan’ın ve Gandhi’nin tek derdi ne yazık ki bağımsızlık değildi. Gandhi ülkesindeki Hindu ve Müslüman toplulukları için bir arabulucuya dönüştü. Dört sene boyunca diyar diyar gezip uzlaşmalarını istedi. Son çare olarak 1924’te Delhi’de üç hafta süreyle açlık grevine başladı. Kısa bir süre için taraflar uzlaşacak, çatışmalar duracak ama ufak bir kıvılcım kavgayı daha defalarca alevlendirecekti.

“Tuz Yürüyüşü” başlıyor

Britanya’nın Hindistan’dan vazgeçmesi elbette kolay değildi. 1928’de İngilizler Hindistan’a bir yıl içinde dominyon statüsü verilmesi teklifini reddetti. Bunun üzerine Hindistan Ulusal Kongresi 26 Ocak 1930’da bağımsızlık ilan etti. 12 Mart’ta da Gandhi ve yoldaşları ünlü “Tuz Yürüyüşü”ne başladı. 1762’de hazırlanan Tuz Yasası sayesinde Britanya, tuz tekeline sahip olmuştu. Gandhi için bu yasayı delmek çocuk oyuncağıydı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadarki 388 kilometrelik mesafeyi 24 günde yürüyen Gandhi, 6 Nisan’da peşinde binler varken sakince kıyıya geldi. Yerden çamura bulanmış bir avuç tuz aldı ve temizledi. Tuz yasası ihlal edilmişti. Çağrısına uyan binlerce köylü de tuz çıkarmaya başlayınca Gandhi istediğini elde etmişti. Bu ihlal nedeniyle 60 bin eylemci hapse atıldı. Ancak yasa işlemez hale getirilmişti bile.

Gandhi İkinci Dünya Savaşı başlayıncaya kadarki dönemi daha çok inzivadaymış gibi geçirdi. Rajkot şehrine yakın aşramında ziyaretçilerini kabul etti. Yaşamı iyice basitleşmişti. Bazen günü sadece bir meyve ile geçirdiği oluyordu. Kişisel arınma mevzusunda önemli aşamalar kaydeden Gandhi yine de protesto amaçlı oruçlarını ihmal etmedi. Hem İngilizlerle uğraştı hem de Hindularla Müslümanların arasını düzeltmeye çabaladı.

İkiye bölünen bir ülke ve ortada Gandhi

Şubat 1947’de İngiltere Hindistan’ı terk edeceğini açıkladı. Ama ülke Hindistan ve Pakistan olarak ikiye bölünecekti. Gandhi ülkesinin özgürlüğünün tadını çıkaramadan yeniden oruca giriyordu. Çünkü Hindular ve Müslümanlar için acilen barış gerekliydi. 25 Ocak 1948’de Gandhi dini bir törende, sonraki toplantılara herkesin yanında bir Müslüman ile birlikte gelmesini önerdi. Bu teklif onu radikal Hinduların hedefine oturttu.

30 Ocak 1948’de Hindu suikastçı Nathuram Godse 500 kişinin katıldığı dua etkinliğinde namluyu ona çevirdi. Birla Evi’nin bahçesinde gece yürüyüşünü yaparken vurulan Gandhi aynı gün öldü. Ölümünden sonra külleri kaplara konarak, anma törenleri için Hindistan’ın çeşitli bölgelerine gönderildi.

Gandhi’nin Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini, şiddet karşıtlığı, sivil itaatsizlik, pasif direniş, doğruluk, sadelik, Brahmaçarya ve Hinduizmin mistik öğelerinden beslenerek oluşturdu.


Bu haber Gazete Duvar’dan alınmıştır

kaynak t24- ve cumhuriyetve gazete duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here