Anasayfa Haber Adana F Tipi’ndeki Şüpheli Ölüm Meclis’e Taşındı

Adana F Tipi’ndeki Şüpheli Ölüm Meclis’e Taşındı

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adana’daki Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde hayatını kaybeden 24 yaşındaki Mehmet Kil ile ilgili soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle dün Meclis Başkanlığına verilen önergede, olayla ilgili cezaevi yönetimi ve çalışanları hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Savcılığa başvuru yapıldı

Soru önergesinde, olayla ilgili şu bilgiler yer aldı:

“Cezaevi yönetimi, Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla bulunan 24 yaşındaki Mehmet Kil’in, 24 Ekim sabahı A Blok 3 Nolu koğuşun banyosunda intihar ettiğini açıkladı. Aynı gün Kil’in yargılandığı başka bir davadan Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde vardı ve mahkeme hâkiminin mazeretli olması nedeniyle duruşması görülmeyecekti.

“Cezaevi yönetimi öğle saatlerinde ailesini arayarak Kil’in intihar ettiğini bildirdi. Cenazesi, aynı gün akşam saatlerinde polis tarafından ablukaya alınan Seyhan ilçesindeki Küçükoba Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Kil’in ağabeyi ise, kardeşine 15 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini, özellikle son günlerde kardeşinin gardiyanlardan ölüm tehdidi aldığını, hapishanede ağır baskı uygulandığını, geceleri koğuşlarda köpeklerle arama yapıldığını ifade etti.

“Mehmet Kil son görüşmelerinde ailesine bunları anlatmıştı. Görüşte, cezaevinin başgardiyanı ve diğer gardiyanlarla sert bir şekilde tartıştığını ve fiziki saldırı gerçekleştiğini, saldırının ardından gardiyanların Mehmet Kil’i ‘Sizin buradan ancak ölünüz çıkar’ şeklinde tehdit ettiğini de belirtti. Ailesi ayrıca Mehmet Kil’in intihar eğiliminde olmadığını ve psikolojik bir sorunu olmadığını anlattı.

“Kil’in cenazesinin ardından çok sayıda zırhlı araçla evlerine gelen Terörle Mücadele Şubesi polisleri, ölenin yakınlarına, ‘Valilik izin vermediğinden kaynaklı taziyeyi kaldırın. Ayrıca bizim için ha dağdaki PKK’li ha cezaevindeki PKK’li. Bizim için fark etmez, teröristtir’ dedikleri de iddia edildi.

“Avukat aktarımlarına göre, Kil’in vücudunda bulunan ip izi dışında başkaca bir iz yoktu ancak ölümle ilgili şüpheleri bulunuyor. Bu nedenle kesin ölüm nedeninin tespiti ve delillerin toplanması için Savcılığa başvuruda bulunuldu.”

Bakan Gül’e: Araştırma yaptınız mı?

Danış Beştaş, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

* Cezaevinde meydana gelen ve intihar olduğu öne sürülen olaydan haberdar mısınız?

* Olay ile ilgili cezaevi yönetimi ve çalışanları hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

* İntihar olarak ifade edilen şüpheli olay ile ilgili araştırma yaptınız mı?

* Mehmet Kil’in ölmeden evvel görüşçülerine cezaevinde çok baskı olduğu ve gardiyanların kendisini ve koğuşta bulunan diğer mahpusları ölümle tehdit ettiği, “sizin buradan ancak ölünüz çıkar” şeklinde ifadeler kullanmış oldukları doğru mu? Bu iddia ile ilgili inceleme başlatıldı mı?

* Gardiyanların mahpuslara yönelik “sizin buradan ancak ölünüz çıkar” şeklinde söylemlerde bulunduğu gerçeğinden hareketle Mehmet Kil’in ölümü üzerindeki şaibe neye işaret ediyor?

* Cezaevinde bulunanların can güvenliğinden kim sorumlu? Adana Kürkçüler Cezaevinde yaşanan ölüm olayının sorumlusu kimdir?

* Tutuklu ve hükümlülerin sürekli surette ölümle tehdit edildikleri bir baskı ortamında gerçekleşen intiharların sorumluluğu kime aittir? Bu tür vakalar salt intihar olarak değerlendirilebilir mi?

* Mehmet Kil’in ölümü ile ilgili kamera kayıtları incelendi mi? Elde edilen bulgular ne yönde?

Son 6 yılda 280 şüpheli ölüm

Tıklayın – Hapishanelerde Altı Yılda 280 Şüpheli Ölüm

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, 2002-2012 arasında hapishanelerde toplam 1734 kişi öldü.

Yine bakanlık rakamlarına göre, son altı yılda 280 mahpus, intihar ettiği iddiasıyla, şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği de Ağustos ayı başında yaptığı açıklamada, hapishanelerde 357’si ağır olmak üzere toplam 1025 hasta mahpus bulunduğunu ifade etti. (AS)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here