Anasayfa Kadın Adana’da öz savunma vurgusunun öne çıktığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi...

Adana’da öz savunma vurgusunun öne çıktığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi coşkuyla kutlandı

Paylaş

ADANA (DİHA) – Adana’da öz savunma vurgusunun öne çıktığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi coşkuyla başlarken, polis ve TEDAŞ yetkilileri mitingi sabote etmek için elbirliği yaptı. Polis kadınların ellerindeki resimleri toplarken, TEDAŞ da “Panoda elektrik yok, kablo yetersiz” gerekçesiyle mitingi engellemeye çalıştı. Kadınlar, “mücadelemizi durduramazsınız” mesajı verdi.
680x680nc-ada-070315-kadinlar-ozsavunma-vurgusuyla-alanlarda-tedas-polis-karsida2
Adana’da Kadın Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin “Kobanê’de direnen kadın ruhu ile örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” şiarıyla yapılacak olan miting yürüyüşle başladı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatro Merkezi önünde toplanan yüzlerce kadın, miting alanına doğru yaptığı yürüyüşte kadın katliamları ve kadına yönelik şiddete karşı öz savunma vurgusunun yapıldığı pankartlar taşıdı. Kadınlar, “Bijî berxwedana jinê” ve “Yasta değil isyandayız” sloganları atarak, katliamlara karşı direniş çağrısı yaptı. Kadınlar, taşıdıkları “Şengalli kadınlar yalnız değildir” ve “Jin jiyan azadî” dövizleriyle Şengal ve özgürlük vurgusu yaptı.

Engellemek için her şeyi yaptılar
680x680nc-ada-070315-kadinlar-ozsavunma-vurgusuyla-alanlarda-tedas-polis-karsida12
DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna’nın da katıldığı yürüyüşün ardından miting alanını dolduran kadınlar, 8 Mart’ı tüm engellemelere rağmen coşkuyla kutladı. Yürüyüş sırasında yürüyüş yapan kitleyi bekleyen kadınlara, polis “Yürüyüşte olmayanlar alana giremeyecek, burada beklemeyin” diyerek, alana girmelerine engel olmak istedi. Arama noktasında polis, Paris’te katledilen üç Kürt kadını Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Sakine Cansız’ın fotoğraflarını “yasadışı” olduğu gerekçesiyle el koydu. Sabah saatlerinde platformun kurulması sırasında yaşanan elektrik krizi de miting süresince aşılamazken, anons aracıyla konuşmalar yapıldı.

‘Kadın mücadelesini durduramazsınız’

Adana Kadın Platformu adına konuşan Sevil Aracı Bek, TEDAŞ’ın emniyet ile birlikte kutlamalarına engel olmaya çalıştığını ve kadınlar gününde de kadınlara karşı politikalarla karşılaştıklarını söyledi. Kadınların tüm engellemelere rağmen mücadele edeceklerine dikkat çeken Bek, TEDAŞ’ın sorunun çözülebilmesi için on binlerce liralık bir talep ile karşılarına çıktığını ifade ederek, “Bu politikalar ile kadın mücadelesini durduramazsınız” dedi.

Bek’in ardından Barış Anneleri İnisiyatifi sözcüsü Şükran Çelebi tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart için kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Öcalan’ın mesajına odaklanan kadınlar, mesajın okunmasının ardından “Bijî Serok Apo” sloganı attı.

TEDAŞ devlet zihniyetini sürdürdü

Daha sonra söz alan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, devletçi zihniyetin kadını sürekli öteleyen ve ikinci sınıf gören bir yerde durduğunu ifade ederek, “kadın” kelimesinin Türkçe sözlükte dahi “emredilen” olarak tanımlandığını söyledi. Kadının “jin” olduğunun altını çizen Ayna, “Kürtçe’de ‘jin’ yaşamdır, üretendir” diyerek, kadının insanlığı özgürleştireceğini vurguladı. TEDAŞ’ın elektrik sıkıntısını gidermemesine de değinen Ayna, “Kablomuz yok” diyerek, kadınların seslerinin kesilmek istendiğini söyledi. TEDAŞ’ın bahanesinin devlet zihniyetinin politikası olduğuna dikkat çeken Ayna, devlet zihniyetine karşı her alanda mücadele edeceklerini söyledi.

Tüm engellemelere rağmen kadınlar halay çekerek, 8 Mart’ı coşkuyla kutladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here