Anasayfa Haber Adımlar Dergisine yapılan bombalı saldırıyı gazeteci İsmail saymaz değerlendirdi

Adımlar Dergisine yapılan bombalı saldırıyı gazeteci İsmail saymaz değerlendirdi

Paylaş

İsmail Saymaz: ‘Halk Savunma Birliği adlı örgüt birçok çelişkiyi barındırıyor’

İstanbul Kağıthane’de İslami Büyük Doğu Akıncıları-Cephesi’ne (İBDA-C) yakınlığıyla bilinen Adımlar dergisine düzenlenen bombalı saldırıda derginin yazarlarından Ünsal Zor öldü

Sol örgütleri yakından takip eden gazeteci İsmail Saymaz, örgütün şaibeli olduğu görüşünde. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Saymaz, bu örgütün sol imaj verilmek istenen bir kontrgerilla eylemi olabileceğini de dile getirdi.

“Bu örgüt kendisini 19 Mart’ta duyurdu ve ilk hedef olarak İBDA-C’yi seçti. Daha önce böyle bir örgüt yok. Şu gelenekten geliyorum diyerek referans göstermiyor. Anladığımız kadarıyla Twitter dışında sosyal alanda görülmüş değil. Ne bir mahallede çalışma yapmış ne de bir dernek altında örgütlenme yapmış ki sol örgütler genelde bu alanlarda çalışır. Bir başka çelişki ise, sol örgütler İBDA-C gibi yerleri sivil hedef olarak görür. Sivil hedefler hedef almaz resmi örgütlere saldırdıklarında genelde insansız anları tercih ederler. Devrimci Karargah’ın AKP İl binasına gönderdiği bombalı kurye bir istisnadır”

İsmail Saymaz: ‘Kontrgerilla işi olduğunu düşünüyorum’

Gazeteci İsmail Saymaz, örgütün tabela örgütü olabileceği iddiasında.

“Bu eylem şaibeli, bu örgüt şaibeli. Bu eylemi sahiplenmek adına bir imaj yaratmak için Twitter’dan duyuru yapılmış olabilir. Bir tür kontrgerilla işi olduğunu düşünüyorum. Örgütün söylemleri sol jargonla çelişiyor. Silahlı mücadeleye kutsallık atfediliyor. Kutsallık sol jargonda yok. Amblem olarak cenaze yeşili kullanılmış, sol örgütler bu rengi kullanmazlar. Sol örgütler, kurulduklarında eylem bildirgesi ve kuvvetli dünya ve ülke tahlili yapan manifestolar yayınlarlar yayınlar. Bu da yok. Tabii tüm bunlara rağmen bir sol örgüt olabilir. Yani çok düşük bir ihtimalle manipülatif bir sol örgüt olabilir, bunu zaman gösterecek.”

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here