Anasayfa Kadın Af Örgütü’nden kadınların hayatını zorlaştıran İran’a tepki

Af Örgütü’nden kadınların hayatını zorlaştıran İran’a tepki

Paylaş
 İran devletinin gündemine aldığı doğumun teşvik edilmesi, çocuksuz kadınların işe alınmaması ve kadınların boşanma talebinin zorlaştırılmasına ilişkin yasa tasarısına Uluslararası Af Örgütü tepki gösterdi. Af Örgütü, “İran yetkilileri, kadınların temel haklarını ellerinden alacak ve bebek makineleri olarak görülmelerine yol açacak tehlikeli bir anlayış yaratıyor” dedi.

Yakın bir tarihe kadar İran yönetimi ülke nüfusunun artışını sınırlamak için doğum kontrol yöntemlerini devlet desteği sağlanıyordu. Ancak gündem olan yasa tasarısı kadınları çocuk doğurmaya zorluyor. İran devleti gönüllü kısırlaştırmayı ve doğum kontrol yöntemlerinin teşvik edilmesini yasaklıyor. Bir diğer yasa tasarısında çocuksuz kadınların işe alınması zorlaştırılıyor.

‘Kadınlar tehlikeli kürtajlara yönelecek’

Uluslararası Af Örgütü bu konuda kimi uyarılarda bulunarak, gönüllü kısırlaştırmanın yasaklanmasının ve doğum kontrol yöntemleriyle ilgili bilgilere erişimin engellenmesinin, istenmeyen gebelikleri artıracağını ve kadınları tehlikeli kürtajlara yönelteceğini belirtti. Af Örgütü İran devletinin gündemine aldığı, kadınların boşanma talebinde bulunmasını zorlaştıran, işverenlerin evli ve çocuklu kadınlara öncelik vermesini öngören bir diğer yasa tasarısını da değerlendirdi.

‘Tehlikeli bir anlayış yaratılıyor’

Konuya ilişkin Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Müdür Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, “İran yetkilileri, kadınların temel haklarını ellerinden alacak ve bebek makineleri olarak görülmelerine yol açacak tehlikeli bir anlayış yaratıyor. Yetkililer, kadınların yaşadığı ayrımcı tutumlara yeni uygulamaları ekleyecek yerde, kadınların da temel haklara sahip olan insanlar olduğunu idrak etmeli ve bu tür ayrımcı yasalardan vazgeçmeli” dedi.

JINHA

(şg/mg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here