Anasayfa Haber Ağırdır: Kürtlerin oyları AKP’ye kaydı’ söylemi doğru değil

Ağırdır: Kürtlerin oyları AKP’ye kaydı’ söylemi doğru değil

Paylaş

 1 Kasım tekrar seçimlerine yönelik analizlerini SODEV ve TÜSES tarafından düzenlenen “Kim kazandı? Kim kaybetti?” başlıklı panelde kamuoyu ile paylaşan Konda Araştırma Şirketi’nin sahibi Bekir Ağırdır, AKP’nin oylarının MHP’den dolayı arttığını belirterek, “bu seçimde Kürtler’in oyları AKP’ye gitti” yönündeki söylemin doğru olmadığını söyledi. Ağırdır, seçimlere katılım oranının Kürt illerinde az olduğunu belirterek, “Kürtler seçime gitmedi ya da gidemedi” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar VAKFI (TÜSES) tarafından, Taksim’de “Kim kazandı? Kim kaybetti?” başlıklı bir panel düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı paneli Prof. Dr. Burhan Şeatalar yönetirken, konuşmacı olarak Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Konda Araştırma Şirketi’nin sahibi Araştırmacı Bekir Ağırdır katıldı.

Ağırdır, uyguladıkları araştırma yöntemlerine dair bilgi vererek başladığı konuşmasında, 7 Haziran’daki oylar ile 1 Kasım’da verilen oy oranlarını kıyasladı. AKP’nin aldığı oyları 7 Haziran’da seçime gitmemiş ( oy kullanmamış) insanlardan ve MHP’den aldığını ve bu oranın yüzde 4 olduğunu söyledi. Emanet oy kavramını da değinen Ağırdır, emanet oyların HDP’ye sosyal demokratlardan değil Kürtler’den geldiğini belirtti.

‘Kürtlerin oylarının AKP’ye gittiği söylemi doğru değil’

1 Kasım’da seçime katılım oranına bakıldığında bu oranın batı kentlerinde çok yüksek olduğunu belirten Ağırdır, Kürtler’in yaşadığı kentlerde Kürtler’in sandığa gitmediğini ya da gidemediğini belirtti. Kürtler’in oylarının AKP’ye gittiği yönündeki söylemin de yanlış olduğunu belirten Ağırdır, CHP’nin de çok fazla oy kaybı yaşayan partilerden olduğunu belirtti.

‘Erdoğan kitleleri kutuplaştırdı, şimdi iyi yönetiyor’

AKP’nin kutuplaşmaları çok iyi yöneterek iktidarda kaldığını belirten Ağırdır, kutuplaşmanın siyasi parti tercihlerinden daha derin bir sorun olduğunu söyledi. Ağırdır son olarak, toplumun birbirinden korktuğunu aynı zamanda yakınlaştığını belirterek, Erdoğan’ın önce grupları AKP’lileştirdiğini sonrasında da nefret duygusu yaratarak kutuplaştırmayı derinleştirdiğini söyledi. Ağırdır, şimdi de kutuplaştırmayı iyi yönettiğini belirtti.

‘HDP, Türkiye’nin en büyük sorunu terör demiyor’

Ağırdır’ın ardından Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu,“Dört seçim ve bir kriz: Türkiye’nin 2014-15 darboğazı” başlıklı kısa bir sunum yaptı. Kalaycıoğlu, seçmenin ilk defa “terör” algısı ile oy verdiğini bu oranın 90’larda bile yüzde 25 iken, bugün bu oranın yüzde 50 olduğunu belirtti. HDP’li, seçmen profilini anlatan Kalaycıoğlu kendisini solda gören Türklerden ve Kürtler’den oy aldığını belirtti. HDP’lilerin Türkiye’nin sorununu terör olarak görmeyen bir kitleye sahip olduğunu belirten Kalaycıoğlu, bu kitle için kimlik mevzusunun önemli olduğunu belirtti.

‘Seçime eşit koşullarda gidilmedi’

Türkiye’de belli bir kitlenin “çoğunlukçuluk” adı altında demokrasiyi kısıtladığını belirtti ve bunu AKP’nin yaptığını söyledi. Bu nedenle de partiler arasında ilişkilerin olması gerektiği gibi olmadığını belirterek, yargı bağımsızlığından da söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. Seçimin özgürlükler anlamında sınıfta kaldığını belirten Kalaycıoğlu, seçimin eşit koşullarda olmadığını söyledi.

Panel, soru cevap bölümü ile sona erdi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here