Anasayfa Haber Ağrı seçimlerinde devlet hep provokasyon peşinde

Ağrı seçimlerinde devlet hep provokasyon peşinde

Paylaş

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tendürek’te boşa çıkarılan provokasyonu “PKK’nin silah zoruyla oy istediği” iddiasına bağlasa da Ağrı’da 1999’dan bu yana yapılan birçok seçimde sahnelenen oyunlar, provokasyonların kim tarafından sahneleneceğini de gözler önüne seriyor. Bunu yıllardır Ağrı’da Kürt siyasal hareketi içinde yer alan Halef Keklik de, söyledikleriyle doğruluyor. 1999 yılından bu yana Ağrı’daki hemen her seçimde devletin müdahalesi olduğunu, ayrıca 2007 genel seçimlerinde AKP’nin kentteki 5 vekilin tamamını aldığı dönemde de PKK’nin varlığının bilindiğini dile getiren Keklik, AKP’nin HDP karşısında Ağrı’daki tüm kalelerini birer birer kaybettiği için bir kez daha provokasyona sarıldığını vurguladı.

Kürt hareketinin ilk örgütlendiği kentlerden olan Ağrı’da, seçimler sık sık devlet eliyle müdahalelere maruz kalıyor. 1999 ve 2009 yerel seçimleri, 2011 genel seçimleri ile en son 2014 yerel seçimlerinde sandığa yapılan müdahaleler nedeniyle günlerce olayların yaşandığı kentte, 1999 yılından bu yana aktif siyasetin içinde yer alan, HADEP, DEHAP, DTP ve BDP’de yöneticilik ve il başkanlığı yapan Ağrı Belediye Başkan Yardımcısı Halef Keklik, en son Tendürek’te yaşananlara şaşırmadıklarının altını çizdi. Ağrı’nın Cumhuriyet tarihinden bu yana sistem için “sorun” teşkil eden bir yer olduğunu ifade eden Keklik, Ağrı’da özellikle seçim dönemlerinde sık sık karanlık ellerin ortaya çıktığına işaret etti. Tendürek’te olanların, 1999, 2009, 2011 ve 2014 seçimlerinde yaşananların farklı bir versiyonu olduğunu dile getiren Keklik, “1999’da halkın iradesi ile çok açık bir farkla seçilen bir belediye başkanımız defalarca görevden alındı, 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde belki de bir yıl belediye başkanlığı yapamadı. Yine 2009’da tüm dünya Ağrı’daki seçimleri konuştu. 2009 seçimlerinden yapılan hilelerden dolayı 5 gün süren toplumsal olaylar yaşandı. Sanki hükümet özelikle Ağrı’yı kendisinin bir kırmızıçizgisi olarak ele alıyor ve hiçbir şekilde halkın iradesini esas almıyor. Yine 2014 yerel seçimlerinden YSK’nin de açıklamasıyla BDP seçimi kazanmış, ancak yine karanlık odaklar devreye girmişti. Orada oy çuvalları delinip oylar çalındı. Orada da yine sağduyulu davranan bizim partimiz oldu. Biz büyük bir fedakarlık örneği gösterdik ki kent kanamasın” dedi.

‘Tesadüf değil’

Genel seçimlerin yaklaştığı ve HDP’nin dalga dalga büyüdüğü bir dönemde, ciddi bir tahammülsüzlüğün açığa çıktığına işaret eden Keklik, “45 seçmenin olduğu köyde gelip seçim propagandası yapılacak safsatalarını doğru bulmuyoruz. Cumhurbaşkanı’nın Sakarya mitinginde çıkıp bazı şeyleri söylemesi tesadüf değildir. Diyadin’deki halkımız bile olay yerine gitmeden Cumhurbaşkanı miting meydanlarında bunları söylemesi gerçekten tesadüf değil. Tertiplenmiş, planlanmış ve kesinlikle seçim sürecine yönelik bir müdahalenin olduğunu belirtmek isterim. Burada ciddi provakatif bir çaba var.

‘AKP kalelerini yitirdi’

Keklik, AKP’nin Ağrı’daki tüm kalelerini birer birer kaybettiğini ve eskiden AKP’den siyaset yapanların şimdilerde harıl harıl HDP için çalıştığını aktardı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ciddi bir çalışma olmamasına rağmen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ağrı’da yüzde 61 oy aldığını, bunu genel seçimlerde yüzde 70’e çıkarma iddiasında olduklarını söyleyen Keklik, AKP’nin korkusunun buradan geldiğine vurgu yaptı. Tek bir yurttaşın dahi Kürt siyasal hareketinin silah zoruyla oy topladığını söyleyemeyeceğini kaydeden Keklik, “Ama ben şunu net bir şekilde söyleyebilirim biz 1994’lerden bu güne kadar karakol komutanlarının köylerde, sandık başlarında ‘Bu köyde, HADEP’e oy çıkarsa sizi yakarız’ söylemlerine çok şahit olduk. Diyadin çok şahit oldu. Doğubayazıt çok şahit oldu. Şimdi böyle bir zulümden çıkan bir gelenek kendi halkından zorla oy isteyecek bir siyaset yapamaz. AKP, Ağrı’da 2007’de 5 vekilin hepsini almıştı. O dönemde de PKK vardı bu alanlarda. Halk AKP’nin kirli yüzünü gördü. Halk AKP’nin Kürt sorunu noktasında samimi olmadığını gördü. Sonra gördüler ki HDP’nin siyaseti sadece Kürtlere dönük değil. Başta Diyadin ve Ağrı halkımız bu provokasyonu bir kere daha boşa çıkartmıştır. Barıştan yana olduğunu bir kez daha Türkiye halklarına deklere etmişti” vurgusu yaptı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here