Anasayfa Haber Ağrı’da “Askeri alanlar yerine yaşam alanlar projesi” valilik tarafından engelleniyor.

Ağrı’da “Askeri alanlar yerine yaşam alanlar projesi” valilik tarafından engelleniyor.

Paylaş

Hemen her noktası karakollar, askeri alanlar ve devlet kurumları tarafından işgal edilen Ağrı, belediye tarafından hayata geçirilmek istenen, “Askeri alanlar yerine yaşam alanlar projesi” valilik tarafından engelleniyor. İmar ve Şehircilik Müdürü Aydın Gülsün, tüm bu yapılanmaların Kürdistan’da devam eden savaştan bağımsız olmadığına dikkat çekti.

Ağrı da kentin en geniş caddelerinden biri olan Yaşar Kemal Caddesi (Eski Erzurum Caddesi) karakollar, askeri alanlar ve devlet kurumları tarafından adeta işgal edilmiş durumda. Caddenin yanı sıra hemen her noktasında karakollar, askeri alanlar ve devlet kurumlarının bulunduğu kentte Agrı Belediyesi’nin hayata geçirmek istediği park alanlarının yapımı ise valilik tarafından engelleniyor. Askeri alanların kentin dışında bulunması gerektiğini hatırlatan İmar ve Şehircilik Müdürü Aydın Gülsün, devlet kurumlarının psikolojik savaşın bir parçası olarak kent merkezinde bulunduğunu söyledi.

Kent merkezinde bulunan Yaşar Kemal Caddesi’nin kentin en geniş ve gelişime en elverişli caddesi olduğunu belirten Gülsün, “Ağrı’nın neredeyse tek geniş caddesi var o da Yaşar Kemal Caddesi. Bu cadde üzerinde baktığımız zaman kurumlar o kadar yoğunlaşmış ki, her tarafta kamu kurumlarına rastlayabiliyorsunuz. Caddenin başından sonuna kadar baktığınızda yaklaşık 15 askeri alan bulunuyor. Buna ilave olarak valilik binası, adliye binası ve okulların bulunduğu bir cadde. Kentin kimliğini askeri alanlar oluşturuyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 3196 Sayılı imar Kanunu’na göre askeri alanların halkın yaşam alanlarının dışında bulunması gerektiğini hatırlatan Gülsün, Kürdistan’da devam eden savaş nedeniyle askeri alanların kentin dışına çıkarılması bir yana, kent merkezine yeni askeri alanlar yapıldığını kaydetti.

‘Askeri alanlar yerine yaşam alanları’

Caddeyi askeri alanlar ve devlet kurumlarından arındırmaya yönelik bir proje geliştirdiklerini ancak projenin valilik engeline takıldığının bilgisini veren Gülsün, “Biz buraları yeşil alanlara açalım diye bir fikir sunduk valiliğe. Fikrimiz hemen reddedildi. İnsanların nefes alabilecekleri, parklar bahçeler planlamıştık, bu bile onlara çok geldi. ‘Burası güvenlik alanları olduğu için, güvenlik zafiyetinden dolayı buraları size tahsis edemeyiz’ dediler. Onlar kent dışında istedikleri büyüklükte ve yapıda arazi tahsis etmeyi teklif ettik. Ancak kent içerisinden çıkmayı kabul etmediler” dedi.

‘Duvarları 2 metre geriye çekemiyoruz’

Kayseri’de bir askeri alan planlaması çalışmasında yer aldığını anlatan Gülsün,”Belediyenin tek bir görüşmesi ile milyonlarca metre karelik alan bir ay içerisinde boşaltıldı. Ağrı’da bir askeriyenin duvarını 2 metre bile geriye çekemiyoruz” diye konuştu. Askeri alanların yapı ömrünü veya tahsis süresini tamamladıktan sonra yeşil alan ya da kent ormanına dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Gülsün, “Askeri alanlar tahsis süreleri bitse de boşaltılmıyor. 100-150 yıl oradan çıkmıyorlar. Haliyle kente ayrılan yeşil alan da sağlanmamış oluyor. Özellikle Kürdistan coğrafyasında ters bir durum yaşanıyor. Askeri bir alan yeşil alana çevrilmesi gerekirken, yeşil alanlar askeri alanlara tahsis ediliyor. Sanki başka bir yer yokmuş gibi kentin en güzel yerleri askeri alanlara ayrılarak kentin en büyük kent ormanı, kent parkı olacak yerler bu şekilde harcanmış oluyor” diye tepki gösterdi.

Askeri alanlar kent merkezinin dışına çıkarılmalı

Söz konusu yapıların bir an önce kent dışına çıkarılması gerektiğini dile getiren Gülsün, tüm bu yapılanmaların Kürdistan’da devam eden savaştan bağımsız olmadığına anımsatarak şöyle devam etti: “Kentin en merkezine karakollar, kalekollar, devlet kurumları, insanları ürkütücü duvarlar, bantlar, etrafı kameralarla dolu yapılar yapıldı. Yurttaşlar buralarda kendilerini güvende hissetmiyor. Bu caddeden ya da bu kurumların yanından geçtiğinde insanlar tedirgin oluyor. Bu askeri alanların çok acil bir şekilde kentin dışına çıkarılması ve yeşil alanlara, parklara, sosyal mekanlara dönüştürülmesi gerekiyor.”

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here