Anasayfa Haber Ağrı’da çatışmaya hayır diyen sivil yurttaşlara ateş açıldı. Cezmi Budak’ı evladından ayırdılar.

Ağrı’da çatışmaya hayır diyen sivil yurttaşlara ateş açıldı. Cezmi Budak’ı evladından ayırdılar.

Paylaş

Ağrı’da, HPG’liler ile askerler arasında yaşanan çatışma bölgesine canlı kalkan olarak giren yurttaşların üzerine de askerlerce ateş açılması sonucu HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak’ın yaşamını yitirdiği, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa’nın ise yaralandığı bildirildi.

Ağrı’da Tendürek Dağı eteklerin de operasyon başlatan askerlerle PKK’liler arasında yaşanan çatışma devam ederken, bölgeden sivillere dair ölüm haberleri gelmeye başladı. Operasyonun sonlandırılması için çatışma bölgesine canlı kalkan olarak giren yurttaşların üzerine askeri helikopterden ateş açıldığı yönünde yansıyan haberlerin ardından, sivillere dair ölüm haberleri gelmeye başladı.

Operasyon bölgesine giren canlı kalkanlardan biri olan DBP Diyadin İlçe Eş Başkanı Nuri Şahin, askeri helikopterlerden üzerlerine ateş açılması sonrası 20 kişilik grubun ikiye dağıldığını ve içinde bulunduğu gurupta yer alan 6 kişinin askerlerce gözaltına aldığını aktardı.

Şahin, diğer grupta olan iki kişinin vurulduğuna dair bir bilginin kendilerine geldiğini ancak vurulanları henüz teyit etmediklerini de belirtti.

Şahin’in belirttiği diğer canlı kalkan gurubunda yer alanlardan biri olan Hamdullah Kılınç’tan alınan bilgilere göre ise açılan ateşte HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak yaşamını yitirdi, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa ise yaralandı.

Çatışma bölgesine ambulansların sevk edildiği görülürken, gelen ölüm haberi üzerine operasyon bölgesine girmek isteyen köylülere de askerlerce müdahalede bulunuldu. Bölgedeki gerginlik halen sürüyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here