Anasayfa Köşe Yazıları Ahmet Asena Yazdı : Şimdi sandığa davet zamanı

Ahmet Asena Yazdı : Şimdi sandığa davet zamanı

Paylaş

Haziran seçimleri sonrasında olup bitenler tüm toplumu derinden sarstı ve değerlendirme yapmaya yöneltti. Siyasetin aktörleri Ortadoğu ve özellikle Suriye’de olup bitenlerin etkisi, uluslararası aktörlerin stratejileri vb. konularda çeşitli analizler yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Baş rolde oynayan aktörlerin hamleleri devam ettikçe bu analiz çabalarının sürmesini de doğal karşılamak gerekiyor.

Ne var ki Türkiye bir aydan daha kısa bir süre sonra seçime gidiyor. Bu hem çok uzun hem de çok kısa bir süre. Büyük güçlerin senaryoyu veya dekorları değiştirebilmesi için uzun, daha güçsüz olanların ise, değiştirmek bir yana etki yaratabilmeleri için dahi kısa bir süre. Bu ülkenin muhalif güçlerinin, Kürt muhalefeti de dahil olmak üzere, birinci grupta yer almadığı ise hemen hepimizin bildiği bir gerçek.

Ancak yine hepimizin iyi bildiği gibi tarihin belirli anlarında öylesine dengeler oluşuyor ki, en güçsüz görünen kesimler dahi doğru hamleleri yaptıkları hallerde bütün bir tabloyu değiştirme şansını yakalayabiliyorlar. Ortadoğu ve Türkiye’deki güçler dengesi de bu kuralın işlemesine olanak verecek bir durumda gözüküyor.

Ortadoğu’da yaşananların AKP’yi yeni bir pozisyon almaya zorladığı hemen herkesin ortak analizi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni pozisyonun AKP için olumlu sonuçlar doğurup doğurmayacağı konusunda tartışmalar sürse dahi, Kürt Muhalefetine karşı sürdürülen savaş politikalarının altında yatan temel nedenin bu yeni pozisyonu güçlendirme arayışı olduğu konusunda görüş birliği var. AKP tekrar seçimden tek başına iktidar olarak çıkabilirse, bu süreçteki gelişmelere daha güçlü şekilde müdahil olabileceğini düşünüyor.

Kürt muhalefetinin bu politikalara karşı cevaplarının ana aksını AKP’nin bu stratejisini boşa çıkarabilmek çabası oluşturuyor. Beğenelim veya beğenmeyelim bütün taktiksel adımların bu stratejiye bağlı olarak atıldığını söylemek yanlış olmasa gerek. Ortadoğu’daki kavganın önemli aktörlerinden birisi olan Kürt hareketi, sadece Türkiye sınırları içindeki gelişmeleri değil Suriye’deki gelişmeleri de dikkate alan bir bakışla hareket ediyor. Bu tablonun HDP ve bileşenleri için bazı sıkıntılar doğurduğu da bir başka gerçeklik olarak karşımızda duruyor.

Ne var ki dönemin ana sorunu değişmeden karşımızda duruyor. AKP’nin kendi politikalarını, muhalif kesimlerin aksi yöndeki tüm çabasına rağmen hayata geçirecek bir güce ulaşması,herkes için büyük bir tehlike olmaya devam ediyor. AKP’nin algı operasyonlarının temel hedefi bu tehlikeyi gölgede bırakmak ve toplumu sanal bir ‘ terör ve istikrarsızlık’ tehlikesine inandırmak zira seçim sonuçları AKP’nin durumunu değiştirmez ise hedeflerine ulaşmaları mümkün olmayacak. Bugüne kadar attıkları adımlarla, çok geniş olmasa da muhalif kesimlerin bir kısmını da içeren bir kitleyi etkilediklerini de görmek gerekiyor. Toplumsal muhalefetin seçime kadar en önemli görevi ise bu stratejiyi boşa çıkarmak olmalı.

İşte bu yüzden Haziran seçimlerindeki oyların korunmasını sağlamak, şimdi yapılması gereken en önemli iş olarak karşımızda duruyor. Ödünç veya değil, tüm oylara sahip çıkmak ve seçmeni konsolide etmek HDP’nin asli görevi olmak zorunda. HDP bileşenleri bu doğrultuda her türlü çalışmayı yapmak zorundalar. Kürt halkının direnişine destek olmak bu anlamda önemli ama diğer tartışmaları bir kenara bırakarak, batıdaki seçmene tereddütsüz biçimde çağrı yapmaya devam etmek de en az aynı derecede önem taşıyor.

YSGP olarak bize düşen bu gerçekliğin farkında olarak, Kürt hareketinin doğru ve yanlışlarını tartışmayı bir kenara bırakarak, HDP etrafında toplanan güçleri konsolide edecek bir çalışmayı sürdürmek. Kürtlerin direnmelerine ilişkin destek veya eleştirilerin haldeki durumu değiştirmeyeceğini, bunların bir etkisinin olabilmesi için, örgütlü sosyalist güçler dışındaki sürece destek veren kesimlerin bulundukları safları terk etmemeleri gerektiğini bilerek, onları sandığa davet etmek.

Geriye kalan her şey seçim sonrasına bırakılabilir.

Turnusol

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here