AİHM Kararı Geldi ama Ambulans Gelmedi; Cihan Karaman’ı Kaybettik

Paylaş

Sokağa çıkma yasağının 41 günüdür devam ettiği Şırnak’ın Cizre ilçesinin Cudi Mahallesi’nde dün sabah şaranpel parçasının göğsüne saplanmasından sonra yaralanan ve 30 saati aşkın süredir ambülans bekleyen Ege Üniversitesi öğrencisi Cihan Karaman hastaneye yetiştirilemeden yaşamını yitirdi.

AİHM tedbir kararı alınmıştı

Karaman’ın hastaneye kaldırılması için AİHM tarafından hakkında tedbir kararı alınmıştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın 22 Ocak Cuma günü yaptığı açıklamada Cihan Karaman’ın yaralandıktan sonra bulunduğu konumda bombardıman devam ettiği için ambulansın ulaşamadığını

Bu yüzden Cihan Karaman’ın aynı mahallede bir eve top mermisi isabet etmesi sonucu yaralanan 10 kişinin yanına götürüldüğünü ve diğer yaralılar ile birlikte hastaneye kaldırılmayı beklediğini söyledi.

Sarıyıldız: “Ambulans gelmiyor”

Aynı gün Evrensel gazetesine konuşan Faysal Sarıyıldız, ‘AİHM tedbir kararı aldı ama yine de ambulans gelmiyor. Cizre’de ara verilmeksizin 40 gündür insanlık suçu işleniyor. 70’in üzerinde sivil öldürüldü. Üstelik bunların çoğu ambulans gelmediği için, tedavi olamadıkları için öldü.’ demişti.

Yıldız: AİHM kararı alınan 5 kişiden 3’ünü kaybettik

Karaman’ın vefatından sonra bianet’in ulaştığı avukatı Ramazan Yıldız “Saat 11.00’de Faysal Sarıyıldız’dan haberi aldıktan sonra AİHM’e başvuruyu gönderdik. Akşam 6’da karar çıktı. AİHM 5 yaralı için de tedbir kararı verdi. Cihan Karaman’la birlikte 3’ü yaşamıyor, 1’i hastanede, son kişi Orhan Tunç da Cihan Karaman’ın öldüğü yerde bekletiliyor” dedi.

Bisiklet topluluğu üyesiydi

Cihan Karaman’ın yaralanmasının ardından Twitter’da ambulansa ulaşması için “#CihanİçinAmbulans” etiketiyle çağrı yapılmıştı.

Cihan Karaman Ege Üniversitesi’nde coğrafya öğrenimi görüyordu ve Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (AYBİT) üyesiydi. (BZ/HK)

Begüm Zorlu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü’nden mezun. Sabancı Üniversitesi’nde Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk üzerine çalışıyor. bianet’in Barış Gazeteciliği Projesi koordinasyonunda çalışıyor.

Bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here