Anasayfa Haber Aile Hekimleri 3 Gün Grevde

Aile Hekimleri 3 Gün Grevde

Paylaş

Aile hekimleri cumartesi günleri getirilen nöbet sistemi ve nöbete gitmediklerinde uygulanan ceza sistemine karşı 3 gün grev yapacak. Hekimlerin aile sağlık merkezlerinde (ASM) bugün başlattıkları grev 21-22’sinde de devam edecek.

Sağlık Bakanlığı 9 Nisan 2014’te bir genelge yayınlayarak aile hekimlerine cumartesi günleri için ayda 16 saat nöbet zorunluluğu getirmişti.

100 ceza puanı alan işten atılacak

Aile hekimleri 3 Ocak 2015’te yürürlüğe giren bu genelgeyi dinlenme hakkı talebiyle protesto ederek nöbetlere gitmiyordu. Gitmedikleri her nöbet için hekimlere 5 puan ceza yazılıyordu.

Ancak 6 Nisan 2015 Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle nöbete katılmama için kesilen 5 puanlık ceza 20 puana çıkarıldı. İki yıllık sözleşme kapsamında hekimler 100 puan ceza alırsa sözleşmeleri iptal ediliyor.

Zaten hali hazırda beş aydır nöbetleri protesto eden hekimler bu yönetmelik nedeniyle işten çıkarılma tehdidi altında.

İşte hekimler cumartesi nöbet zorunluluğu getiren yönetmelik ve ceza puan sistemini arttıran yönetmeliğin kalkması için greve çıktı.

Dinlenme hakkımız ihlal ediliyor

Şu anda Türkiye’de yaklaşık 22 bin aile hekimi var, diğer çalışanlarla birlikte yaklaşık 70 bin kişi aile sağlığı merkezlerinde çalışıyor.

bianet’e konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimleri Kolu Başkanı Fethi Bozçalı, ceza puanını arttırarak beş aydır sürdürdükleri grevi kırmayı ve hekimleri işten atmaya çalıştıklarını belirtti.

“Haftaiçi zaten 40 saat çalışıyoruz. Birinci basamak sağlık sisteminde üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Gerektiğinde aşı kampanyası yapılacağı zaman haftasonları çalışıyoruz. Ama haftasonu nöbet sistemi bizim dinlenme hakkımızı ihlal ediyor.

İhtiyaç olan yerde zaten nöbeti savunuyoruz

“Zaten entegre sağlık sistemi olan yerlerde 24 saat nöbet sistemi var. Yani mesela bir ilçede hastane yoksa, orada aile sağlığı merkezi 7/24 hizmet vermek zorunda, biz bunu savunuyoruz. Ancak ihtiyaç olmayan yerlerde aile sağlık merkezlerinin cumartesi de çalışması hatta Sağlık Bakanı’nın şimdi söylediği gibi pazarları da, hafta içleri akşamları da çalışmasının bir gereği yok. Çünkü böyle bir ihtiyaç yok. Bu bizim dinlenme hakkımızın ihlalidir.

Halka da anlatamıyoruz

“Biz beş aydır, bu nöbet sistemine karşı direniyoruz. Ancak yeni getirilen yönetmelikle ceza puan sistemi 5’ten 20’ye çıktı. 100 puanın dolunca işten atılıyorsun. Bizim zaten puanımız dolmak üzere. Bu açıkça iş güvenliğimizin ortadan kalkmasıdır. O yüzden grevdeyiz.

“Ve maalesef biz bunu topluma da düzgün anlatamıyoruz. Çünkü iktidar bunu halka bir hizmet gibi sunuyor. Oysa burada amaç aile sağlık merkezlerini de bir süre sonra özelleştirmek. Bunun programını yapıyorlar.”

Nöbet sistemi getiren yönetmelikle ilgili Anayasa Mahkmesi’ne yapılan başvuru henüz sonuçlanmadı. Ceza puan sistemiyle ilgili de TTB ve diğer meslek örgütleri dava açtı.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here