Anasayfa Haber AK Parti ve CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri tamamlandı

AK Parti ve CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri tamamlandı

Paylaş

ANKARA (DİHA) – AKP ile CHP heyetleri arasında yapılan görüşmeler tamamlandı. Heyetler yaptıkları açıklamalarda bundan sonraki kararın parti yetkili organlarının vereceğini belirtirken, “anlaşılan konular kadar anlaşılmayan konular olduğunu da” bildirdiler.

Hükümet kurma süreci kapsamında, AKP ile CHP heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin son görüşmesi olan beşincisi yaklaşık 7 saat sürdü. Kritik zirvenin ardından CHP’li Haluk Koç görüşmeye ilişkin olarak “Bazı konularda ciddi temel ayrılıkları da var örtüşen konular da var” dedi.

‘Ciddi temel ayrılıkları da var örtüşen konular da var’

“Olumlu olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz” diyen Koç “Bazı konularda cidditemel ayrılıkları da var örtüşen konular da var. Bundan sonra liderler ile görüşülecek. Partimizin yetkili kuruluşlarına da götürülecek” diyerek kendilerine verilen görevi yerine getirdiklerini söyledi. Koç, “Bu kritik gündemde ülkenin hükümetsiz kalmamasını nasıl oluşturabiliriz ev ödevini yerine getirmeye çalışıyoruz.”

AKP heyetinin temsil eden Ömer Çelik ise, şimdiye kadar 60 saatten fazla mesai harcadıklarını belirterek, “Bize verilen görev çerçevesinde üstünden geçen bütün konular tamamlandı. Heyetler olarak genel başkanlarımıza ve yetkili kurullara sunum yapacak duruma gelmiş durumdayız. Anlaşılan konular ve anlaşılmayan konular şeklinde, ilk aşamada hazırlığı tamamlayacağız, bu çerçevede sunacağız. Sonuçta, onlar karar verecekler. Koalisyon müzakeresine geçilmesi için istikşafi görüşme sürecinden yeterli ve tatminkar bir uzlaşma alanı çıktığı kanaatine varırlarsa, koalisyon görüşmelerine geçilecek. Başbakanımızın, Kemal Kılıçdaroğlu’na ve diğer genel başkanlarla görüşme trafiği olabilir diye konuşulmuştu. Bizim heyetimiz görevini tamamlamıştır. Bütün bu çalışma boyunca, karşılıklı nezaket ve saygı çerçevesinde her şey açıkça konuşuldu. Sevgi ve saygı ortamı titizlikle sağlandı”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here