Anasayfa Haber ‘Ak Trol’lerin haritası çıkarıldı: Merkezde Erdoğan’ın danışmanı Varank var

‘Ak Trol’lerin haritası çıkarıldı: Merkezde Erdoğan’ın danışmanı Varank var

Paylaş
  • Gezi eylemleri sonrasında sosyal medya platformu Twitter’da adlarını daha sık duymaya başladığımız, AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve ‘Ak Trol’ olarak nitelendirilen hesapların ağ haritası çıkarıldı.

Hafıza Kolektifi, daha önce kimliği deşifre olan ‘Ak Trol’lerden Esat Ç.’yi ve onun takipçilerini inceleyerek 113 hesabın etkileşim içerisinde olduğu bir harita hazırladı. Merkezdeki isimse, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Mustafa Varank.

 

Hafıza Kollektifi’nin araştırmasına göre, son dönemde özellikle parti içinden gelen eleştiriler ve açılan soruşturmaların ardından ‘Ak Trol’ hesaplarından bazıları deşifre oldu.

Bu süreçteki haber, araştırma ve soruşturmalar ilginç iddiaları da beraberinde getirdi. Partinin medya stratejisinin sosyal medya ayağı olduğu savunulan ‘Ak Trol’lerin, bu bağlantıları sayesinde devletin bürokratik kadrolarına da terfi edebildiği öne sürüldü.

‘Birçok gazeteci ve bürokrat da bu hesaplarla bağlantılı’

“Ağ haritasını oluşturmak için bir yerden başlamamız gerekiyordu” diyen Hafıza Kolektifi,  kimliği deşifre olan ve ‘Ak Trol’ler adına paylaşımlarda bulunan Esat Ç rumuzlu kullanıcının @esatreis hesabını öncelik olarak seçmiş.

Kolektif, ağ haritasının nasıl hazırlandığını şöyle anlatıyor: “Bu algoritmada hesapların geometrik olarak birbirlerine uzaklıkları dolayısıyla grafikteki yerleri, fizik yasalarına benzer kurallar kullanılarak hesaplanmakta. Twitter hesaplarını temsil eden nodlar, pozitif elektrik yüklü parçacıklar gibi birbirlerini iterken, arkadaşlık ilişkileri moleküler bağlar gibi nodların birbirlerini çekmelerini sağlıyor. Böylece bağları benzer olanlar birbirlerine yakınlaşırken, arkadaşlık bağları az olanlar ya da başka kullanıcılara benzemeyenler ise ilişkiler ağının dışına kayıyor.”

Grafiğe ilk bakıldığında bütün hesapların ‘Ak Trol’ olmadığının açıkça gözüktüğünü belirten ve birçok gazeteci ve politikacının resmi hesaplarının da bu ilişki ağlarına doğal olarak girdiğine dikkati çeken grup, “Bu hesapların birbiriyle olan ilişkilerinin benzerliklerini inceleyerek gruplandırma yaptığımızda, ilişki ağlarının içerisindeki klikler ve dolayısıyla çok daha ilginç bir tablo ortaya çıkıyor” diyor.

Grup, araştırmanın sonucunu şöyle özetliyor:  “Arkadaşlık ilişkileri en çok benzeyenleri gruplandırdığımızda, Twitter hesaplarının kabaca ikiye ayrıldığını gördük. Alt kısma denk gelen ve turuncu renkte olan hesaplar çoğunlukla politikacı, danışman ve gazetecilerin kendi isimleriyle kullandıkları hesapları temsil ediyor. Bir kısmıysa daha çok mahlas kullanan sosyal hesapları temsil ediyor.

Bu hesapların içinde politika konuşanlar olduğu kadar,@140hak (eskiden ‘beyinsiz adam’) ve @fitnatmurat gibi çok yüksek takipçili hesaplar da mevcut. Takipçi sayılarının çok olmasının yanısıra @esatreis ve arkadaşlarının bir kısmını da takip etmeleri nedeniyle ilişki ağına girmiş durumdalar. Grafiğin üst kısmında yer alan yeşil renkli grubun içinde politika ile ilgili içerik üreten grubu incelediğimizde, bunların kullandıkları dil ve işledikleri konular itibarıyla ak trol tanımıyla uyumlu hesaplar olduğunu görüyoruz.”

‘AKP ile troller arasındaki köprü @esatreis’ ak_troller_tek_ses_davutoglu_turk_ve_muslumanlara_sahip_cikmak_icin_parise_gitti_h9616_0

Bu gruplandırmanın ortaya koyduğu ilginç bir çıkarım ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Mustafa Varank’ın (@varank)  hesabının, incelenen diğer 112 hesabın tam ortasında yer alması.

Varank, mahlaslarıyla siyasi içerik üreten grup ve partinin resmi hesaplarıyla eşit derece sıkı bağlara sahip. Böylece bilginin herhangi bir hesaptan diğerine en kısa yoldan iletilmesindeki önemli ‘köprü’ niteliğinde. @esatreis‘in, tohum hesap olması sebebiyle en büyük daireye sahip olması kaçınılmaz fakat ağın çeperindeki @teroretavizyok adlı kullanıcının da kilit bağlantılara sahip, önemli bir hesap olduğu görülüyor.”

Hafıza Kolektifi’ne göre, bu çalışmada ortaya çıkan ağ haritası, içinde barındırdığı hesapların teker teker kim olduklarından çok, sosyal medyada bürokrat ve politikacılarla kurdukları bağların nasıl olduğunu betimlemesi açısından daha önemli.

“Bunun da ötesinde devletle doğrudan bağlantılı olan bir ağın kamuya bilgiyi iletirken, nasıl bir yapı kullandığını anlayabilmek için daha da incelenmesi gerekiyor. Ak trollerin Gezi olayları sırasında önemini çok iyi kavradığımız özgür bilgi dolaşımı ve kolektif bilgi teyit mekanizmalarının bir karşıtı olarak tasarlandığını söyleyebiliriz” diyen grup, bu organizasyonun işleyişini kavramanın, aslında bu kontr-aktivizm oluşumla mücadelenin de bir parçası olduğu kanısında.diken

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here