Anasayfa Dergi Akademisyen Betül Yarar derledi “Şiddetin Cinsiyetli Yüzleri”

Akademisyen Betül Yarar derledi “Şiddetin Cinsiyetli Yüzleri”

Paylaş
Akademisyen Betül Yarar tarafından derlenen kitap ve İstanbul Bilgi Ünivesite’si yayınları tarafından çıkan “Şiddetin Cinsiyetli Yüzleri”, Alev Öz kazanç, H. Bahadır Türk, İlknur Hacısoftaoğlu, Nefise Bulgu, Özkan Agtaş, Funda Şenol Cantek, Betül Yarar, Emel Memiş, Gülriz Uygur, Oya Aydın ile Çiğdem Akgül’ün yazılarından oluşuyor.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Betül Yarar’ın derlediği “Şiddetin Cinsiyetli Yüzleri” adlı kitap toplumsal cinsiyet ve şiddet arasındaki ilişkileri, kuramsal ve olgusal olarak irdeliyor. Sonbaharda çıkan kitap, Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programında geçtiğimiz yıllarda açılan bir dersin ürünü. Betül, kitabın amacını “Şiddet ile cinsiyet arasındaki karmaşık ilişkileri görünür kılmak ve cinsiyeti de şiddeti de sadece bireylere has özellikler olarak görmemek” diye açıklayarak, “Devlet de hem cinsiyetlidir hem de meşru şiddet tekeli üzerinden işleyen bir aygıttır. Ayrıca şiddet ile cinsiyet arasındaki ilişkiyi erkeklerin kadınlar üzerinde özellikle aile içinde uyguladığı şiddete indirgemek de yanıltıcı olur” ifadelerini kullandı.

‘Şiddet bir erkeklik simgesi ve aracıdır’

Şiddetin farklı cinsiyetli halleri olduğu gibi, bunlar arasında da ilişkiler olduğunu belirten Betül, “Araştırmalar göstermektedir ki devlet şiddetinin yükselişe geçtiği ya da savaş ve çatışma ortamlarının bulunduğu koşullarda aile içi veya yakın ilişki içindeki şiddet de artmaktadır. Ya da toplumda ötekileştirilen kesimlere yönelik şiddetin, örneğin homofobik şiddetin arkasında ciddi bir demokrasi sorunu olduğu gibi, erkek egemen sistemin gücü de yatmaktadır. Şiddet bir erkeklik simgesi ve aracıdır” dedi.

‘Şiddet kadınlar kadar erkekleri de hedefler’

Erkekliğin ispatı ve icrası için önemli bir göstergenin şiddet olduğunu söyleyen Betül, şiddetin kadınlar kadar, erkekleri de hedeflediğini ifade etti. “Savaş öncelikle erkekler arası bir ‘oyun’dur. Dolayısıyla erkeklik ve şiddet ilişkisi de kapsamlı bir biçimde ele alınmalıdır” diye vurgulayan Betül, kitapta bu ve benzeri pek çok argümana destek bulacak inceleme yazısının bulunduğuna dikkat çekti. Betül, “Şiddeti psikanalitik yaklaşımla nasıl ele alabileceğimizi düşündük. Elbette bu kapsayıcılıkta olma iddiası zor. Kitabın eksik bıraktığı pek çok konu var. İleride bu eksiklerin başka çalışmalarla giderilmesi için kitabın bir başlangıç olmasını temenni ederiz. Umarım kitapta sunduğumuz perspektif okurlar için ufuk açıcı olur” diye ekledi.

Kitap; şiddetin erkeklikle, kadınlık ve erkekliğin hiyerarşik olduğu kadar normatif boyutuyla, cinsel yönelimle, aile ile olduğu kadar devletle, milliyetçilik ve militarizmle ilişkisini kesen makalelerin bulunduğu kitap ayrıca yakın ilişki içinde şiddetin farklı boyutlarını düşünmeye yönelik bir çalışma niteliğinde.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here