Anasayfa Ekoloji Akkuyu da Nükleer çöplüğü inat, “Anne Oyuncağımı aldın mı”mitingi 15 şubat...

Akkuyu da Nükleer çöplüğü inat, “Anne Oyuncağımı aldın mı”mitingi 15 şubat ta

Paylaş

MERSİN (DİHA) – Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, 15 Şubat tarihinde yapacakları nükleer karşıtı mitinge katılım çağrısı yaparak, ülkenin nükleer çöplüğe çevrilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
680x680nc-mrs-110215-nkp-miting-cagri3
Mersin Nükleer Karşıtı Platform, 15 Şubat’ta düzenlenecek mitinge ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı.
Açıklamaya demokratik kitle örgütü temsilcileri ve HDP Mersin yöneticileri de katıldı. Açıklamayı yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, 15 Şubat tarihinde ülkede Nükleer Santral istemediklerini bir kez daha haykıracaklarını belirtti. Ülkeyi Nükleer çöplüğü çevirenlere inat, “Anne Oyuncağımı aldın mı” sloganı ile sokağa çıkacaklarını söyleyen Uğurhan, “Dünyanın en güzel sahillerinden birisinin Soda, krom, gübre fabrikalarına ve petrol dolum tesislerine feda etmiş güzel şehrimizin yine mücevher kıymetindeki bir sahilini daha ranta kaptırmaya niyetimiz yok” dedi.

Dünyada nükleer silahlara izin vermeyeceklerini vurgulayan Uğurhan, bu amaçla 15 Şubat tarihinde yapacakları mitinge katılım çağrısı yaptı. İki koldan yapacakları yürüyüşün ardından Mersin Teyfik Sırrı Gür stadyumunun yanında bulunan boş alanda toplanacaklarını belirten Uğurhan, nükleer santral projelerinin durulana kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Paylaş

1 Yorum

 1. Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından organize edilen bu mitingin tarihsel önemini kavramış olmamızın gereği olarak biz YEŞİLLER ve SOL GELECEK PARTİSİ üye ve sempati duyanlarımızla Mersin, Adana, Antep, Karaman; örgütlerimiz aktif katılımla destek verecektir. Nükleer yalan cephesini yıkabileceğimiz bir eşikte olduğumuzu gösteren gelişmeler mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir.
  1-Uluslar arası kredi derecelendirme kurumu(S&P) Rusya’nın kredi notunu yatırım yapılamaz ülke düzeyine indirdi. Ülkesi yatırım yapmak için güvenilmez olan ve iflasın eşiğindeki bir şirketin yapacağı tesise ne kadar güvenilebilir.
  2-Uluslar arası atom enerjisi ajansı Türkiye’ de işleyen ÇED sürecini gayri ciddi ve komik bulduğu için ruhsatı henüz onaylamadı.
  3- Hükümet Rus şirketin vazgeçtiğini açıklamayı seçim sonrasına kadar erteleme telaşındadır.
  İşte bu ve daha fazla leyhimize gelişmekte olan nedenlerle bu mitinge güç vermek tarihsel bir öneme sahiptir. Bız bu gün yalanı yenmenin eşiğindeyiz bize sadece bir omuz daha gerek

  YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ
  Mersin İl Örgütü

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here