Anasayfa Ekoloji Akkuyu’da protestolar altında geleceğimizi yok etmek için temel atıldı.

Akkuyu’da protestolar altında geleceğimizi yok etmek için temel atıldı.

Paylaş

Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin hidroteknik tesislerinin temel atma töreni, nükleer karşıtlarının protestolarına sahne oldu. Tören alanına alınmayan nükleer karşıtları, alana açılan kapıyı tutarak törene katılanların dışarı çıkmasının engelleyence polisin müdahalesine maruz kaldı.680x680nc-mrs-140415-akkuyu-nukleer-protesto1

Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne dair verilen ÇED raporuyla ilgili açılan davalar sürerken, santral inşaatı için ilk harç, bugün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törenle atıldı. Protestolara karşı polisin yoğun önlemleri altında yapılan temel atma töreni öncesi, bölgede toplanan nükleer karşıtları yürüyüş gerçekleştirdi. Eski Büyükeceli Belediye binası önünde bir araya gelen onlarca nükleer karşıtı, açtıkları “Nükleere hayır. Nükleer öldürür. Nükleer pahalıya patlar” yazılı pankart ile sanatral inşaatına karşı çıktı.
akkuyu_m
Yapılan protesto yürüyüşüne çok sayıda demokratik kitle örgütü, HDP il ve ilçe yöneticileri, HDP Mersin milletvekili adayları ve CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da katıldı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı yere doğru yürüyüşe geçen nükleer karşıtları, ellerinde 10 metre uzunluğunda

680x680nc-mrs-140415-nukleer-protesto-mudahale1

dev pankartla doğa kıyımlarına karşı uyarıda bulundu. Yürüyüş sırasında nükleer karşıtları ellerinde “Nükleere geçit vermeyeceğiz”, “Nükleer tehdidi durduralım” ve “Nükleer santrali istemiyoruz” dövizleri taşırken, sık sık da “Nükleer enerji istemiyoruz” ve “Batsın batsın nükleeriniz batsın” sloganları attı Nükleer karşıtları, jandarma ve polis çemberinde nükleer santralinin temelinin atıldığı yere kadar yürüdü.

680x680nc-mrs-140415-nukleer-protesto-mudahale8

Santralin kapısı önünde kısa bir skeç gösterisinden sonra açıklamalar yapıldı. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, üzerinde “Nükleer santrali yaptırmayacağız” yazılı tişörtle temel atma törenine katılmak istedi. Ancak Atıcı, jandarma tarafından içeri alınmadı ve kısa süreli arbede yaşandı.
Jandarma ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca açıklamalar devam etti.

‘Sadece ağaçların değil, tek bir kozalağın bile yok olmasına izin vermeyeceğiz’

HDP Mersin Milletvekili Adayı Çilem Küçükkeleş Öz ise, kurulmak istenen nükleer santralin sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkileyeceğinin altını çizdi. Öz, “Sadece ağaçların değil, ağaçlar üzerinde bulunan tek bir kozalağın bile yok olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

NKP Dönem Sözcüsü Ful Uğurhan da “Biz biliyoruz ki toprağı bizden, yatırımı ve yakıtı onlardan olan bir nükleer santral yapımı ile güçlü Türkiye olmaz. Ancak dışarıya bağımlı Türkiye olur” dedi. Uğurhan, Türkiye’nin bugününü ve geleceğini riske atan projeyi halka rağmen uygulamaya çalışanlardan halkın er yada geç hesabını soracağını ifade ederek sözlerine son verdi.680x680nc-mrs-140415-nukleer-protesto-mudahale1

Konuşmaların ardından kısa süreli oturma eylemi yapan kitle, yine sloganlar eşliğinde bölgeden ayrıldı. Ancak alanda kalan bir grup, nükleer santrale giden yol üzerindeki kapıya vurarak protesto eylemlerini sürdürdü. Bunun üzerine de polis, guruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here