Anasayfa Haber AKP-CHP koalisyon tartışması İki partiyi de böldü.

AKP-CHP koalisyon tartışması İki partiyi de böldü.

Paylaş

7 Haziran seçimlerinden sonra AKP ‘de başlaması gereken çatlak, CHP de derinleşiyor.AKP ile Koalisyon yapmak isteyenler ve karşı çıkanlar  ikiye ayrıldılar.Baykal görüşmesi farklı yorumlarla tartışılırken,AKP kendini toparlamaya MHP ise AKP ‘ye ince ,sinyallerle mesaj gönderirken,CHP  yine sınıfta kalacağa benziyor. Koalisyon konusunda en rahat parti HDP gözüküyor. MHP nin HDP ile hiç bir koşulda olmayacağını açıklaması,AKP yi rahatlatmış gözüküyor. Sermaye çevreleri AKP-CHP  ittifakına sıcak bakarken dertleri”İstikrarları”

 

Çözüm süreci  ”çözülecek”’ mi.savaşa devam edilecek mi? Kimsenin  barış sürecine  tutum alma cesareti göstermesinin mümkün olmadığı bir dönemde , erken seçim sadece AKP ye yarayacağı bilinirken  muhalefetin şaşkınlığını anlamak mümkün gözükmüyor.Çözüm sürecini önemseyen AKP’liler CHP ile   koalisyondan yana  olurken,Barış sürecinin sona ermesini isteyenler ise MHP yi tercih etmektedirler.

Cumhuriyetin haberine göre;

MHP’nin HDP konusundaki keskin tavrı sonrasında, CHP’deki koalisyon senaryoları da ayrışmalara neden oldu. Parti içerisinde bir grup, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “AKP ile koalisyon yapmayacağız, bu tabloda AKP yok” sözlerine karşın, bu senaryo üzerinde Kılıçdaroğlu’nu ikna etmeye çalışıyor. Bu çerçevede MHP ve HDP için hazırlanacak “restorasyon paketi”nin benzerinin, başka çare kalmaması durumunda AKP ile kurulacak koalisyon öncesinde AKP için de hazırlanabileceği belirtiliyor. Partinin sol kanadı AKP ile koalisyon konusunda net bir şekilde “hayır” diyor. Bu çerçevede“ madem oy verin gitsinler dedik, bu tavrı sürdürelim” ve gerekirse dışarıda kalalım diye düşünenler de azımsanmayacak ölçüde.

Koalisyon tartışmalarının en önemli aktörlerinden biri haline gelen CHP’de kritik PM toplantısı pazartesi günü yapılacak.

Toplantıda CHP açısından AKPCHP, CHP-MHP-HDP ve CHP’nin dışarıda kalması olarak şekillenen en güçlü koalisyon senaryoları masaya yatırılacak. Kılıçdaroğlu’nun hafta başından itibaren kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda AKP ile koalisyonun gündemde olmadığı mesajını verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından öncelikle bir “restorasyon paketi” üzerinde çalışmalarını istediği ve medyada çok fazla boy göstermemeleri uyarısını yaptığı belirtiliyor.

Kırmızı plaka uyarısı

Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından gelen, “eğer bir formül bulunamazsa AKP ile CHP’nin kuracağı büyük koalisyon, erken seçimden daha makul olabilir” görüşleri karşısında geçmişteki benzer süreçleri anımsatarak “anlamsız koalisyonlarla partiyi yıpratmam. İktidar olmak için olunmaz, kırmızı plaka için iktidar olunmaz. Halkımıza verdiğimiz sözleri tutamayacağımız bir pozisyonun içine düşmeyiz” mesajlarının altını çizdiği öğrenildi.

Sol kanattan mesaj

“Büyük koalisyon” adı altında gündemde tutulan ve iş dünyasından da destek gören AKP-CHP koalisyonu senaryosu karşısında en net duruş partinin “sol kanadı” olarak bilinen isimlerden geldi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Twitter üzerinden “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan olmayacağı hiçbir çözümün içinde yer almayız” dedi. Ağbaba, şu mesajları verdi:

“Yıllardır partimize karşı yürütülen haksız, vicdansız, acımasız algı yönetimi yeni bir aşamaya girmiştir. Yıllardır AKP zulmüne sessiz kalanlar; yıllardır AKP rantından beslenenler, yıllardır AKP diktasına alkış tutanlar, ülkenin en temiz, en tutarlı ve en ilkeli partisini kokuşmuş ve çürümüş bir iktidarın düşüşüne engel olma projesinin parçası etmeyi amaçlamaktadırlar.”

Hesap sormalıyız

CHP’nin en genç yeni milletvekillerinden Gezi Direnişi’nin aktörlerinden Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi de Twitter’dan “Analara sözümüz var. Katillerle ittifaka değil, hesap sormaya geliyoruz!” mesajını paylaştı. Son kurultayda Kılıçdaroğlu’yla girdiği genel başkanlık yarışını kaybeden Muharrem İnce de AKP’yle koalisyon konusunda “hayır” diyen isimlerden biri oldu. İnce “7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı bir tek gerçek vardır; AKP’nin 13 yılda inşa ettiği düzenle hesaplaşmaktır” dedi. Cumhuriyet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here