Anasayfa Haber AKP hedef gösterdi, saldırılar bombalı sabotaja döndü

AKP hedef gösterdi, saldırılar bombalı sabotaja döndü

Paylaş

HDP’ye yönelik yaklaşık 60 merkezde yaşanan ve şimdiye kadar herhangi bir tedbir alınmayan saldırılar, bombalı sabotajlara dönüştü. AKP iktidarının hedef göstermesiyle HDP’ye yönelik sistematik hale saldırılar, AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun “Bölgeyi başınıza yıkarız”, AKP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “HDP’nin barajı aşması demokrasi için bir sorundur” ve AKP Sözcüsü Beşir Atalay’ın, “seçime bir hafta kala sürprizlerimiz olacak” sözleri sonrasında artmaya başladı.

Ağrı’da başlayan HDP Genel Merkezi’ne yönelik silahlı saldırı ile devam ederek tüm Türkiye’ye yayılan HDP yönelik sistematik saldırılar, son olarak HDP’nin Adana ve Mersin il binalarında meydana gelen patlamalar ile tehlikeli bir noktaya ulaştı. Adana ve Mersin’de meydana gelen patlamaların kim ve kimler tarafından yapıldığı henüz bilinmezken, daha önce yaklaşık 60 merkezde meydana gelen saldırıların üst seviyesi oldu.

Soylu, Akdoğan ve Erdoğan’ın açıklamaları arından patlamalar meydana geldi

HDP’ye yönelik saldırıların fitili her ne kadar Ağrı ile başlasa da, saldırılar yayılmasında asıl etken AKP hükümetinin HDP’yi hedef gösteren açıklamaları oldu. Demokrat Parti Genel Başkanlığı iken Çiler’in gözdesi olan ve AKP’ye transfer olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun “Bölgeyi başına yıkarız” sözleriyle HDP’yi tehdit etmiş, AKP Genel Başkanı Yalçın Akdoğan ise, “HDP’nin barajı aşması demokrasi için bir sorundur”, AKP Sözcüsü Beşir Atalay da, “seçime bir hafta kala sürprizlerimiz olacak” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu da kampanya boyunca yaptıkları açıklamalarda HDP’yi “terörün destekçisi parti” olarak hedef gösterdi. AKP yöneticilerinin tehditleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızla 90’ların savaş diline dönmesiyle başlayan saldırıların ardından HDP’nin Adana ve Mersin il binalarında patlamalar meydana geldi.

Polis failleri neden bul(a)madı?

HDP kurumlarına yönelik saldırılar ilk olarak Antalya Serik’te açılan HDP seçim bürosunun saldırıya uğraması ile başladı. Ardından HDP Genel Merkezi’ne yönelik silahlı saldırı ve devamında son bir ayda 60’tan fazla HDP etkinliği ve seçim bürosu saldırıya uğradı. Küçükçekmece ve Yalova’da HDP seçim büroları silahlı saldırıya uğradı, Kadıköy ve Rize’de seçim büroları yakıldı ve birçok ilde HDP’liler bıçaklandı, darp edildi. HDP Genel Merkezi’ne yönelik silahlı saldırının faili hariç, yaşanan tüm saldırılarda sorumlular emniyet tarafından bulunmadı. Yaşanan saldırılara ilişkin sadece tahkikatlar sürdüğü biliniyor.

HDP defalarca uyardı ancak emniyet gerekli önlemi almadı

HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar saldırılara ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda, defalarca suç duyurusunda bulunulduğu ancak hiçbir sonuç alınamadığını belirtmişti. HDP avukatı Pınar Akdemir de, “Uyarılarımıza rağmen emniyet gerekli tedbirleri almadı. Şu aşamaya kadar saldırıyı gerçekleştirilenlerin hiç biri cezalandırılmadı. Sadece tahkikatların sürdüğünü biliyoruz. Yapılmak istenen; HDP’yi kriminalize etmek, HDP’ye olan yoğun ilgiyi, oluşan olumlu havayı kırmaktır” şeklinde açıklama yapmıştı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here