Anasayfa Haber AKP ilkesizlikten vazgeçmeli

AKP ilkesizlikten vazgeçmeli

Paylaş

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘AKP zulüm ve yolsuzluk partisi oldu; CHP ise alternatif olmaktan çıktı. Asıl şimdi HDP zamanıdır. Türkiye’nin tüm ezilenlerini Meclis’e taşımaya hazırız’ dedi

SİYASİ TARİHİMİZDE BİR İLK

Rusya’ya hareketinden önce konuşan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, “HDP siyasi partilerle değil; toplumsal kesimlerle ittifak kuruyor” dedi. HDP’nin ilk defa kitlesel kongreler yaptığını vurgulayan Demirtaş, “Demokratik siyaset tarihimizde ilk defa bu kadar derin örgütlülüğe kavuşuyoruz” dedi.

ARTIK DEVLET DÜŞÜNSÜN

Demirtaş, “AKP, IŞİD’le işbirliği yaptı, yolsuzluğa bulaştı, zulümle kirlendi. CHP ise artık alternatif değil. Koşullar tümüyle lehimize” dedi. “HDP demokratik ulusun tüm bileşenleriyle Türkiye’yi değiştirmeye hazır” vurgusu yapan Demirtaş, “Barajı artık devlet düşünsün” dedi.
HALKLA BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. HDP’nin seçim çalışmalarına ilişkin bilgi veren Demirtaş, “HDP ilk defa kitlesel kongreler yapıyor. 81 ilin tamamında HDP temsilciliği ya da yönetimi olacak, 900 küsur ilçenin yarısından falasında şu anda temsilcilikler oluştu. Bütün ezilen kesimlerin, farklı mezhep, inançların yönetimde temsiliyetini sağlamaya çalışıyoruz. Bütün bu toplumsal kesimlerle seçim ittifakı yapmış oluyoruz aslında. Seçime doğru giderken siyasi partilerle değil; toplumsal kesimlerle ittifakı örmüş oluyoruz” dedi. CHP ile herhangi bir itifakın söz konusu olmadığının da altını çizen Demirtaş, “Toplumsal kesimlerle ittifak yapacağız; Aevilerle, işçilerle, kadınlarla… CHP ile böyle bir görüşmemiz olmayacak. Kimse de bunu dile getirmemeli” dedi.

Stratejik birlik partisi

“Türkiye’de ilk defa bütün ezilenlerin temsiliyeti ve ittifakından oluşan stratejik birlik partisi kurduk” diyen Demirtaş, HDP’nin seçimlere parti olarak girmesine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “AKP çok yıprandı; Kürt, Ermeni, Alevi sorunları hakkında projelerini hayata geçiremedi, yolsuzluğa bulaştı. CHP’nin alternatif olmadığı açığa çıktı. Kendi özgücümüzü, özgüvenimizi bir kenara iterek bağımsız adaylarla seçime girmek bu siyasi projeye haksızlık olurdu. Projemizin halk tarafından onaylandığını göstermek istiyoruz. Türkiye siyasetini değiştirmek istiyoruz. Yolsuzluk, yandaşlık, elitizm, rüşvet, parlamentarizm; bütün bunları değiştirip halkçı siyaseti siyasi ana hat olarak kurmak istiyoruz” dedi.

Müzakere için adım

Sürece ilişkin de açıklamalarda bulunan Demirtaş, müzakerelerin başlaması için hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti. Demirtaş, “Bunun için; devlet genişletilmiş heyet ile İmralı’ya gidecek. Bizim heyetimiz genişletilmiş olarak İmralı’ya gidecek. Bir de İzleme Kurulu oluşturulacak; o da İmralı’ya gidecek ve Sayın Öcalan’ın taslak metnini tartışmaya başlayacaklar. Bunun adı işte müzakeredir. Bunlar olursa müzakere başlamış olur. Devlet heyeti ‘bunları yapabiliriz, hayata geçirebiliriz’ diyor ama hükümet bu konuda somut adım atmış değil” diye konuştu. Hükümetin “kamu güvenliği adı altında” halkı sokaktan çekmeye çalıştığını da söyleyen Demirtaş, “İktidarlar, zulüm var olduğu müddetçe sokak direnişi de meşrudur, herkesin hakkıdır. Halk kamu güvenliğini istediği için sokaktadır. Tehdidin kendisi devlettir” ifadelerini kullandı.

Herkes Şengal’e destek olmalı

Demirtaş, Şengal’in özgürleştirilmesini de kutlayarak, “Bu büyük başarı kalıcı hale getirmek lazım. Siyasi kalıcı zaferle sonuçlandırılırsa Şengal’in geleceği açısından önemli noktaya gelinir. Kendi özsavunma gücünün oluşması lazım.  zîdî halkının kendi örgütlenmesini, kurabileceği yönetimi desteklemek lazım. Herkes Şengal halkına siyasi, askeri destek sunmalı.” dedi.

AKP ilkesizlikten vazgeçmeli

Hasta tutsakların durumana ilişkin de AKP’nin ölüm polilikasını değerlendiren Demirtaş, “AKP hükümetinin ne kadar ilkesiz, ahlaksız davrandığını gösteriyor. Bu hiç pazarlık konusu olmamıştır. Pazarlık konusu yapmadık çünkü çok insani bir mesele. Sayın Öcalan her görüşmede hasta tutsaklar meselesinin özellikle altını çiziyor. AKP duyarsız yaklaşmayı bırakıp hasta tutsakları derhal serbest bırakmalıdır” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here