Anasayfa Haber AKP kurucusu, Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP’den milletvekili aday adaylığı...

AKP kurucusu, Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yapacak.

Paylaş

AKP kurucusu ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP’den Milletvekili adaylığı başvurusunda bulunacak. Fırat, “Türkiye’yi otoriterleşmekten ve AKP’nin ülkeyi bir maceraya sürüklemekten alıkoyacak olan tek şey HDP’nin barajı aşmasıdır. Bu yüzden bende sorumluluk almaya karar verdim” dedi.

AKP kurucusu ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP’den yarın milletvekili aday adaylığı başvurusu yapacak. HDP Genel Merkezi’nde yapılacak olan adaylık başvurusu için Fırat için partiye kabul töreni düzenlenecek. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın adaylık ve üyelik başvurularını kabul etmesi bekleniyor. Dengir Mir Mehmet Fıtat ile birlikte Ankara Üniversitesi ve Anayasa Hukuku Profesörü Mithat Sancar da başvuruda bulunacak isimler arasında yer alacak.

Dengir Mir Mehmet Fırat, konuya ilişkin DİHA’ya yaptığı açıklamada, daha önce de HDP’yi destekleyeceği yönünde beyanlarda bulunduğunu hatırlatarak, “Bugünkü şartlar içerisinde bir kere HDP’nin mutlaka yüzde 10 barajının aşması gerekiyor. Bu sadece Kürtler için değil aynı zamanda Türkiye’nin geneli için de olmazsa olmazı bir durumdur. AKP’nin tek başına anayasa yapma yeterliliğe ulaşması Türkiye’yi bir maceraya sürükleyecektir” dedi. Fırat, Türkiye’yi bu maceradan ve gittikçe daha fazla otoriterleşme eğiliminde olan AKP’yi bu eğiliminden alıkoymanın tek yolunun da HDP’nin barajı aşması olduğunu kaydeden Fırat, “HDP’nin yüzde 10 barajını aşması gerekir. Bende bu birey olarak bunu sağlamak için partide aday olmayı uygun buldum” diye konuştu.

Daha önce aktif siyaset düşünmediğini ancak gelinen koşullarda sorumluluk alması gerektiğini düşündüğünü belirten Fırat, “Ben de adaylığı düşündüm, HDP’den de teklif gelince tereddüt etmedim” dedi. Fırat, adaylık başvurusu için Adana yerine Mersin olabileceğini belirterek, “Yarın bir tören olacak Parti Genel Merkezi’nde. Hem başvurumu yapacağım hem de üyeliğimi yapmış olacağım” dedi.ANKARA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here