Anasayfa Haber AKP Öcala’nın tutsaklığını, tecride dönüştürdü

AKP Öcala’nın tutsaklığını, tecride dönüştürdü

Paylaş

Mersin’de HDP Akdeniz İlçe Örgütü, KJA ve Dem-Genç PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin derhal son bulması için yürüyüş düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde aralarında HDP Milletvekili Çilem Öz, HDP il ve İlçe yöneticileri, KJA ve Dem-Genç aktivistlerinin olduğu yüzlerce kişi PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin son bulması için yürüyüş ve ardından basın açıklaması yaptı. HDP Akdeniz İlçe teşkilatı önünde başlayan yürüyüşte ” Önderliğe tecrid, özgürlüğe darbe, sürece ihanettir”,” Gençlik geliyor Önderliğine sahip çıkıyor, tecridi kaldırıyor”, “Genç kadınlar önderliğini özgürleştirmesiyle özgürleşir” pankartı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterinin taşındı. ” Biji Serok Apo”, ” Be Serok Jiyan nabe” sloganları atan yüzlerce kişi Barış parkına kadar yürüdü. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından Dem-Genç aktivisti Emel Ayhan basın açıklaması metnini okudu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla ve 5 nisan 2015 tarihinden itibaren ise İmralı heyeti ile görüştürülmediğini belirten Ayhan, “AKP tarafından hayata geçirilmek istenen provokasyonlar ve tecridin hedefi halkların birlikte yaşama iradesine saldırı olduğunu belirtmek isteriz. Sayın Öcalan’ın tecrit edilmesi halkların tecrit edilmesidir” dedi.
Basın açıklamasının ardından kitle alkış ve sloganlar eşliğinde alandan ayrıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here