Anasayfa Haber AKP oy karşılığında İŞKUR’a 8 bin geçici işçi alıyor

AKP oy karşılığında İŞKUR’a 8 bin geçici işçi alıyor

Paylaş

Urfa’da AKP’nin, Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında İŞKUR üzerinden 8 aylık iş vaadiyle oy toplamaya başladığı belirtildi. Bu kapsamda Urfa’da 8 bin kişinin işe alınacağı kaydedilirken, listelerin AKP teşkilatlarında hazırlandığı iddia edildi. HDP Halfeti İlçe Eşbaşkanı Ahmet Sönmez, AKP’nin her seçim öncesi aynı yol ve yöntemlerle çalıştığını belirtirken, CHP Halfeti İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Çoban ise, “AKP il, ilçe teşkilatları ve kaymakam tarafından hazırlanan listelerin dışında kimse İŞKUR’da çalıştırılmıyor, işe alınmıyor” dedi.

7 Haziran seçimleri öncesi olduğu gibi AKP hükümeti, 1 Kasım seçimleri öncesinde de Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında İŞKUR üzerinden 8 aylık geçici işçi almaya başladı. İŞKUR üzerinden seçim çalışmalarını sürdüren AKP hükümeti, Urfa’da 28 Ekim’de işe başlamak suretiyle 8 bin kişinin işe alınacağı duyurdu. Bu kapsamda kamu kurumları yetkilileri, oluşturulan komisyonlar üzerinden AKP referanslı listeler oluşturmaya başladı. Özellikle eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan AKP Urfa Milletvekili Adayı Faruk Çelik’in önlüğünde sürdürülen çalışmalarda, sadece AKP’li seçmen ve çevrelerin işe alınmasına yurttaşlar tepki gösterdi.’AKP’ye oy ver işin hazır’

İŞKUR tarafından 8 aylığına çalıştırılacak 8 bin işçiden 240’ı Halfeti’de konumlandırılacak. Müracaatların kaymakamlığa yapıldığı ilçede, siyasi parti yöneticileri ve yurttaşlar uygulamayı değerlendirdi. AKP’nin İŞKUR’u kendi siyasi çalışmaları doğrultusunda kullandığını dile getiren CHP Halfeti İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Çoban, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin kadın kolları teşkilatı öncülüğünde ev ev gezerek, “Bize oy verirseniz İŞKUR’da işiniz hazır” şeklinde seçim çalışması yürüttüğünü söyledi. İhtiyacı olan hiçbir vatandaşın İŞKUR’un listesine giremediğini söyleyen Çoban, “Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR üzerinden ilçemizdeki okullarda onlarca kişi görevli olarak alındı. AKP’li olmayan işe alınmıyor. AKP il, ilçe teşkilatları ve kaymakam tarafından hazırlanan listelerin dışında kimse İŞKUR’da çalıştırılmıyor, işe alınmıyor” dedi.

‘İş karşılığı oy isteniyor’

urf-16-10-15-akp-secim-iskur-hamlesi3

HDP Halfeti İlçe Eşbaşkanı Ahmet Sönmez, geçmiş dönemlerde de AKP’nin aynı yol ve yöntem ile çalıştığını, şimdi yine aynı yola başvurduğunu belirtti. İŞKUR listelerinin AKP’nin teşkilatları ve kaymakam tarafından hazırlandığını söyleyen Sönmez, “Bu işe alınanlar kesinlikle işe ihtiyacı olan kesimler değil ve oy karşılığı satın alınan insanlardır. Bu şekilde işe alınanların aileleri ile birlikte iradeleri ipotek altına alınıyor. Her işe alınan kişiyle beraber birkaç tane oy getirme şartı koşularak, oy hesabı yapılıyor. Biz inanıyoruz ki bizim halkımız İŞKUR oyunuyla oylarını satmayacak ve oyuna sahip çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Öğrenci sayısından çok personel alınmış’

Halfeti’nin Arğıl Mahallesi’nde yaşayan Mustafa Dikmen isimli yurttaş ise, yaşadığı mahallede bulunan her okula İŞKUR üzerinden 10 personel alındığını kaydetti. Bazı okullarda öğrenci sayısından fazla personel bulunduğunu söyleyen Dikmen, “AKP’liler bu durumdan dolayı vicdanlarının rahat olduğunu söylüyor ama bizim vicdanımız bunun karşısında hiç rahat değil. Çünkü köyümüzde bir sürü gariban varken, durumu iyi olanlar AKP’li diye İŞKUR üzerinden işe alınıyor. Bu tam anlamıyla bir seçim yatırımı ve politikasıdır. AKP bunu her seçim öncesi yapıyor” dedi.

‘AKP’nin işine karnımız tok’

AKP Halfeti İlçe Teşkilatı’nın İŞKUR eliyle seçim yatırımlarına bir yenisini daha eklediğini söyleyen Ortayol Mahallesi sakinlerinden Mehmet Kırat da, AKP’nin İŞKUR üzerinden halkı manipüle etmeye çalıştığını dile getirdi. Barış ve demokrasiden yana olan herkesin bu tür oyunlara karşı duyarlı olması gerektiğini ifade eden Kırat, “AKP’nin bu tarz seçim yatırımlarına karnımız tok. Duyarlı vatandaşlarımız buna engel olsunlar. Bizde elimizden geldiği kadar bu politikalara taviz vermeyerek engel olmaya çalışacağız” diye konuştu.

İŞKUR: Daha fazla bilgi veremeyiz

İddialara ilişkin İŞKUR yetkilileri de, TYÇP kapsamında 8 bin kişinin kamu kurumlarına 8 aylığına geçici olarak işe alınacağını doğrularken, AKP teşkilatlarının listeleri hazırladığı konusunun doğru olmadığını, isteyen herkesin müracaat edebildiğini ileri sürdü. “TYÇP kapsamında işçiler neden sadece seçim dönemlerinde işe alınıyor?” sorusunu ise yetkililer, daha fazla bilgi veremeyeceklerini söyleyerek yanıt verdi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here