Anasayfa Haber AKP’nin Cizre planı: “Bu hahallelere sandık kurulmasın”

AKP’nin Cizre planı: “Bu hahallelere sandık kurulmasın”

Paylaş

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde 1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerde sandık kurulmaması kararlaştırıldı.

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun 18 Eylül’de aldığı karara göre, bu mahallelerde yaşayan 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre Cizre İlçe Seçim Kurulu kararı şöyle duyurdu:

“Önceki seçimlerde yaşanan aksaklıklardan edinilen tecrübeler nazara alınarak, Nur, Cudi ve Sur mahallelerinde kazılan hendek ve barikatların halen bulunduğu, seçim sandıklarının o mahallelere konulmasının, seçim güvenliği nedeniyle sakıncalı ve tehlikeli olacağı, güvenlik güçlerine ve sandık personeline karşı bombalı eylem yapılma ihtimali, seçimde görevlendirilecek personel bulunmama ihtimali göz önünde bulundurulup, seçimin düzenli geçebilmesi, seçim sonuçlarının sağlıklı şekilde başkanlığımıza intikal ettirilmesi için Cizre ilçesinde sandık kurulum yerlerinin yeniden belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.”

İlçenin yüzde 65’i bu mahallelerde

Evrensel’in Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) dayandırdığı habere göre, sandıkların kurulmayacağı mahallelerde Cizre nüfusunun yüzde 65’i ikamet ediyor.680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas11

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karar Cizre Kaymakamlığı’nda sunulurken, henüz siyasi partilere tebliğ edilmediği belirtildi.

“Polis saldırmayınca güvenlik sorunu yok”93679

Konuya ilişkin DİHA’ya konuşan Halkların Demokratik Partisi(HDP) Cizre İlçe Eş Başkanı Ali Akdeniz, kentte polislerin saldırısı olmadığı müddetçe bir güvenlik sorununun olamayacağını aktardı.

Alınan karara itiraz edeceklerini ifade eden Akdeniz, “Herkes kendisine en yakın okulda oyunu kullanabilmelidir” dedi.

Bitlis Valiliği de “taşımalı sistem” istiyor

Bitlis Valiliği de bazı yerleşim yerlerindeki seçmenlerin il ve ilçe merkezlerinde oy kullanması için İl Seçim Kurulu’ndan “taşımalı oy kullandırma” talebinde bulundu.

Vali Ahmet Çınar, “Sandıkların ve iradenin güvenliği açısından böyle bir çalışma yaptık. İlçelerimizde ilçe seçim kurullarına, merkezde ise İl Seçim Kuruluna teklifte bulunduk. Henüz bir sonuç çıkmadı” dedi.

Haber: www.bianet.org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here