Anasayfa Forum AKP’nin politikaları hayvancılığı bitirdi’

AKP’nin politikaları hayvancılığı bitirdi’

Paylaş

 Bitlis’te uğraştığı hayvancılığı göç etmek zorunda kaldığı Mersin’de de yıllarca sürdüren İzzet Demir adlı yurttaş, AKP hükümetinin 13 yıllık iktidarı süresince sürdürdüğü yanlış politikalar nedeniyle hayvancılık ve tarımın bitirildiğini belirterek, hayvancılığın mutlaka desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Devletin 90’lı yıllarda Kürdistan’da uyguladığı kirli savaş konsepti nedeniyle milyonlarca yurttaş, yurtlarından zorla göç ettirilerek metropollere sürgün edildi. 1994 yılında Kürdistan’dan Mersin’e göç etmek zorunda kalan ve burada hayvancılıkla ailesini idame ettiren 44 yaşındaki İzzet Demir adlı yurttaş, AKP’nin 13 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü politikalar nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirtti. Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’nde hayvancılık ile uğraşan Demir, 30 yıldır hayvancılıkla uğraştığını ve son 21 yıldır Mersin’de yaşadığını anlattı.

Hayvanları otlatacak yer yok!

Daha çok küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Demir, Bitlis’in Tatvan ilçesinde “Koçer” olarak ailesi ile birlikte hayvancılık yaptığı dönemlerde imkânlarının kısıtlanması ve yaşanan savaş nedeniyle göç etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Yerleştiği Bağlarbaşı Mahallesi’nde hayvancılık faaliyetini sürdürdüğünü aktaran Demir, yıllar içerisinde Mersin’de de hayvancılık yapma imkânlarının kalmadığını ifade etti. İlk geldikleri dönemde mahallenin köy olduğunu kaydeden Demir, “Şimdi her yer fabrika oldu. Mera alanlarında fabrika yapıldı. Herkes tarlasını bahçeye çevirdi. Üç ve beş kişi tarlalara tahıl ekiyor. Onlar da hasat edildikten sonra hayvanları otlatacak yerimiz oluyor” dedi.

Devlet aynı devlet!

Kürdistan’da daha iyi koşullarda hayvancılıkla uğraşılabildiğini kaydeden Demir, şöyle devam etti: “Yaylalara çıkardık. Verimi de bereketi de iyiydi topraklarımızın. Bir yer olmasa bir başka yaylaya çıkardık. Yaptığımız işi neden yaptığımızı anlardık. Şimdi ise neye çalıştığımızı anlamış değilim. Yıllardır burada bu işten hiçbir şey anlamadım. AKP’nin eski devlet geleneğini sürdürdüğünü ve Kürdistan’da savaşı başlattığını vurgulayan Demir,”O zaman devlet ne yaptıysa şimdiki devlet de aynı şeyi yapıyor. Bırakmıyorlar insanlarımız işlerini rahat yapsın” diye belirtti.

‘Emeğimiz elimizde ölüyor’

Yem fiyatlarının yüksek olmasının da kendilerini çok etkilediğini belirten Demir, dişi koyunların otlatılması gerektiğini aksi takdirde kuzuların hastalıklı doğma riski ile karşı karşıya olduklarını ifade etti. Koyunlarının kuzulama dönemi olduğunu da kaydeden Demir, “Devlet her kuzu için bir defaya mahsus 15 TL destek veriyor. İlaç desteği, yem desteği hepsi kalktı. Zaten koyunların yüzde 10’luk bir kesimi ölü doğum yapıyor. Anlayacağınız emeğimiz kendi elimizde ölüyor” diyerek sitem etti. Hayvancılığın son yıllarda daha da imkânsızlaştığını belirten Demir, hükümetin politikalarının hayvancılığı da tarımı da bitirdiğini vurguladı. Demir, hayvancılığın desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Değerinde satamıyoruz’

Hayvancılığın ellerinde kalan son meslek olduğunu aktaran Demir, hayvanları otlatmaya çıkarmadığı dönem maliyetlerin çok yüksek olduğunu söyledi. Veteriner fiyatlarının da yüksek olmasından yakınan Demir, veteriner fiyatlarının yanı sıra hayvanlarını satarken de değerinde satamadıklarına değindi. Demir, hayvancılıkla uğraşanların sayısının her geçen gün azaldığını belirterek, hayvancılık politikalarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here