Anasayfa Haber Nasuh Mahruki serbest bırakıld

Nasuh Mahruki serbest bırakıld

Paylaş

Nasuh Mahruki Sebest bırakıldı. AKUT Başkanı, hakkında istenen tutuklanma talebini Duvar’a değerlendiren Mahruki, “Savcı, ‘Devran değişecek’ sözümü FETÖ’cü ağzı olarak yorumladı” dedi.

 AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, hakkında istenen tutuklanma talebinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Nasuh Mahruki, hakkında istenen tutuklanma talebini Duvar’a değerlendirdi. İfade vermek üzere karakolda olduğunu, karakoldan adliyeye sevk edildiğini belirten Mahruki, bir TV programında sarf ettiği sözler nedeniyle savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi.

nasuh-mahruki

‘FETÖ’CÜ AĞZI’

Mahruki, katıldığı bir TV programında Erdoğan’ın Lozan anlaşması üzerine sarf ettiği sözleri değerlendirirken “Devran değişecek” ifadesi kullandığını belirterek “Savcı, ‘Devran değişecek’ sözümü FETÖ’cü ağzı olarak yorumlayarak tutuklanmamı istedi. Birazdan adliyeye geçeceğim” diye konuştu.

nasuh

(Soldan sağa) CHP Milletvekilleri Onursal Adıgüzel, Selina Doğan, Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal, adliyede Nasuh Mahruki’yi (ortada) yalnız bırakmadı.

 

ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Öte yandan Mahruki, Sözcü gazetesinde bugün yayınlanan yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilemiş, “Cumhurbaşkanı’na tehdit iddiasıyla AKUT’a ve bana kurulan kumpas” başlıklı yazısında şunları yazmıştı:

“Öncelikle, yandaş medya üzerinden AKUT’a ve bana kurulan kumpası başlatan tehlikeli yalanı düzelterek başlamak istiyorum. Sn. Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim ve tehdit etmedim, estağfurullah, ülkeyi yönetme ve siyaset biçiminden hiç hoşlanmasam da makamına saygısızlık etmeyi aklımdan bile geçirmedim çünkü uygun olmaz.  (…) Yine de işlerin buraya kadar gelmesinde ve geniş bir kesimde yarattığı gerginlikte, AKUT’a ve AKUT’lulara yaşatılan sıkıntılarda, istemeden de olsa sebep olduğum bu olayda kendi payıma düşen kısmı için, başta Sn. Cumhurbaşkanı ve tüm AKUT ailesi olmak üzere bu süreçten rahatsız olan, alınan, kötü hisseden, etkilenen herkesten özür dilerim. Benzer bir özrün, bu süreci kasıtlı olarak ortaya çıkaran, köpürten, büyüten, yayan ve yandaş kanallarda coşturanlardan da gelmesini dilerim…”

FEYZİOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, Nasuh Mahruki’nin tutuklamaya sevk edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Feyzioğlu, “Nasuh Mahruki’nin Cumhurbaşkanını tehditten tutuklamaya sevkedildiğini öğrendim. İddia konusu televizyon programını izlemiştim. Mahruki’nin söylediği, hiçbir makam kimseye mülk değildir, bir gün devleti yönetenler değişir, bugün suç işleyenler o gün yargılanır” dedi.

kaynak Gazete Duvar.

 

İlk haber 

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Bir televizyon programında, “Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak” ifadelerini kullanan AKUT kurucusu ve Başkanı Nasuh Mahruki, ‘cumhurbaşkanına tehdit’ iddiasıyla tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Geçen günlerde Kanal A televizyonunda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan anlaşmasına yönelik sözlerinin değerlendirildiği” programda söylediği sözler yüzünden açılan soruşturma kapsamında savcılık, Mahruki’yi, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Mahruki, programda İmkander Başkanı Murat Özer’le tartışmaya girmiş ve “Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak” demişti.

‘Sözlerim basın özgürlüğü kapsamında’

Basın Savcısı Murat İnal, Mahruki’ye başlatılan soruşturma kapsamında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “devran değişecek” sözleri nedeniyle yöneltilen suçlamaları iletti. Mahruki ise ifadesinde, “O sözlerdeki kastım Türkiye’nin evrensel hukuk normlarına geri dönmesini temenni idi. Başka da bir amacım kastım yoktu” dedi.nasuh-mahruki

17 Adalar’ın Yunanistan’a bırakılması konusunda ise Mahruki, “Bu konuyu ilk gündeme getiren ben değilim. Pek çok kişi bu konuyu dile getirdi” diye konuştu. AKUT Başkanı, sözlerini,“Söylediklerim basın özgürlüğü kapsamında kamuoyunu bilgilendirmek üzere dile getirilmiş başka bir amacı ve kastı olmayan sözlerdir” şeklinde noktaladı.

Nasuh Mahruki, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(Kaynak:www.diken.com.tr)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here