Anasayfa Forum Albatros Dayanışması Direniş Çadırına Sabah Baskını

Albatros Dayanışması Direniş Çadırına Sabah Baskını

Paylaş

İstanbul Büyükçekmece’de CHP’li belediyenin Albatros Parkı’nı imara açma kararı yaklaşık iki yıldır ilçe halkı tarafından protesto ediliyor.

20 Ağustos’ta belediyenin alana iş makinesi sokması ardından ağaçların sökülmeye başlamasıyla parkta direnişe başlamıştı. Yeşil alan ve deprem toplanma alanı olan park için o tarihten başlayan direnişin çadırına, bu sabah erken saatlerde belediye zabıtası ve polis eşliğinde baskın yapıldı. Toplam 13 kişi gözaltında.

Saat 19.00’da toplanma çağrısı

Direniş çadırı söküldü, nöbet tutan dört kişi gözaltına alındı. Bunun üzerine Albatros Dayanışması acil dayanışma çağrısı yaptı. Parkta 19.00’da toplanılacak

Direnişçiler daha sonra, alanın etrafına çekilen tellerin bir bölümünü kaldırarak tekrar alana girdi, kalabalık bir zabıta grubu ile karşılıklı beklemeye başladı. Bu sırada çevik kuvvet alanda bekleyenlere tekrar müdahale etti, ikinci direnişçi grup da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar darp edildi.

Kent Savunması: CHP’ye dostane uyarımızdır

İstanbul Kent Savunması gözaltılar sonrası yazılı açıklama yaptı ve bugün saat 14.00’de bir heyetle CHP İstanbul il başkanlığına gideceklerini duyurdu. Açıklamada “Dün seçim bildirgesini ‘direnen gençlere’ adayıp, üstünden 24 saat geçmeden direnen gençlere şafak baskını yapan bir belediye başkanını durdurmayan CHP’ye dostane uyarımızdır. Taleplerimizi dikkate alınız, Büyükçekmece belediye başkanını durdurunuz, yoksa iyi biliniz, bundan sonra ‘hep kapınızdayız’,”.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, yaptığı açıklamada “Orası turizm alanı. Otelle birlikte rezidans da düşünüyoruz. Araplar rezidans istiyor” demişti.

Gözaltına alınanlar

Saat 10.35 gibi Albatros Dayanışması’ndan gözaltına alınan 13 kişinin isimleri:

Can Selman, Cevat Yılmaz, Cem Arslan, Ayşe Öcal, Görkem Dalgıç, Barış Özdemir, Mehmet Ustabaş, Fatma İnan, Resul Cafer Gemicioğlu, Cemal Çelik, Bedrettin Erkoç, Burcu Kolukısa, Ceren Köşe. (HK)

* Kaynak: Diren Büyükçekmece sayfası, İstanbul Kent Savunması

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here