Anasayfa Haber Alevilik için “bozuk zihniyet” diyen kitabın tanıtımını dinlemeyen öğretmenlerden savunma istendi

Alevilik için “bozuk zihniyet” diyen kitabın tanıtımını dinlemeyen öğretmenlerden savunma istendi

Paylaş

İstanbul Küçükçekmece’de bir okul müdürü Alevi düşmanı, gerici yazar Nurettin Topçu’nun, ayrımcı ifadeler içeren ve nefret suçu işleyen “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı kitabının tanıtımına katılmak istemeyen öğretmenlerden savunma istedi.

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- İçinde hem Alevilik hem de karma eğitimle ilgili skandal ifadeler bulunan Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı kitabı, MEB tarafından “mesleki çalışma” döneminde öğretmenler için zorunlu incelenecek kitap olarak dayatıldı.

Öğretmenlerden savunma istendi

Kitaptaki ayrımcı ve gerici ifadelere karşı çıkan bazı okullardaki öğretmenler, kitabın sunumunun yapıldığı sırada salonları terk etti. Öğretmenler, kitap tanıtımı yapıldığı süre boyunca okul bahçesinde bekledi. Olayla ilgili olarak konuşan Eğitim Sen üyesi öğretmenler  kitabın öğretmenlik mesleğini geliştirecek nitelikte olmadığını, kitapta ayrımcılık yapıldığını ve nefret suçu işlendiğini söyleyerek MEB tarafından yapılan bu dayatmaya tepki gösterdi.

yazı

Küçükçekmece İkitelli Ortaokulu Müdürlüğü ise kitabın tanıtımını izlemeyen öğretmenlerden savunma istedi. Okul müdürü Turgut Oğuz imzasıyla gönderilen resmi yazıda Alevi düşmanı yazarın kitabının sunumunu dinlemek istemeyen öğretmenler okulda birlik, beraberliği ve okul düzenini bozmak, kitabın sunumunu yapanların istek ve arzularını kırmakla suçlandı.

Okul müdürü sunumu dinlemeyen öğretmenlerden en geç 30 Haziran günü (bugün) mesai bitimine kadar savunma yapmalarını istedi.

Eğitim Sen: “Gericiliği ve ayrımcılığı savunan yazarın dayatılmasını kabul etmeyeceğiz”

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu şube başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, “Nurettin Topçu’nun kitabının ne öğretmenlik mesleğinin geliştirilmesiyle bir ilgisi var ne de eğitim sistemine bir katkısı var. Kitapta ayrımcılık yapılmaktadır. Kitaptaki düşünceler gerici bir kafa yapısının dışa vurumudur. Bunun öğretmenlere zorunlu tutulması, bu kitabı incelemek istemeyen öğretmenlerden savunma istenmesi akıl almaz bir skandaldır. Konunun takipçisiyiz ve bu konuda öğretmenlere uygulanacak her türlü baskıya karşı direneceğiz. Bu tür dayatmaları kesinlikle kabul etmeyeceğiz ” dedi.

Kitapta Alevi düşmanlığı yapılarak nefret suçu işleniyor

Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı kitabında Alevi düşmanlığı içeren ve nefret suçuna kadar varan ifadeler var. Kitapta karma eğitime de karşı çıkılıyor. “İslam alemi ‘bozuk’ Alevilik zihniyetiyle kemiriliyor ve bir harabeye dönüyor” şeklinde ifadeler kullanan Topçu’nun kitabında şu sözlere yer veriliyor:

“… Tarikatları ise, asırların arasında ta kalbinden kemiren şerir kuvvet Alevilik olmuştur. Ve böyle bozuk bir zihniyete, kolayca ortak olan hayati hazlarla yüklü bir adap ve erkan silsilesi, tarikatları çürütmeğe kafi geldi. İslam alemi, bugün bu iki çürütülmüş zihniyetin harabesi halindedir.”

meb

Topçu, karma eğitime de karşı çıkıyor

Milli Eğitim Şurası’nda Eğitim Bir-Sen tarafından kaldırılması önerilen karma eğitimle ilgili olarak kitapta; “Kız ve erkek öğretiminin terbiyedeki hususiyetlerini ayrı ayrı belirtmek ve kızların terbiyesine şimdikinden daha büyük önem vermek gayesiyle, liselerde kız ve erkek öğretiminin ayrılması lazımdır.” ifadeleri yer alıyor.

meb_868435753

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here