Anasayfa Dergi Çeviri Alexis Papachelas Syrıza’yı yazdı.(çeviri Ahu Şimşek)

Alexis Papachelas Syrıza’yı yazdı.(çeviri Ahu Şimşek)

Paylaş

By Alexis Papachelas
Birkaç yıl önce, genç politikacı Atina belediye başkanlığı için adaylığını koyduğunda Alexis Tsipras ile tanışan bir meslektaşım güveninden ne kadar etkilendiğini söylemişti bana. Tsipras bir sonraki Andreas Papandreou olacağından ve partisi o zamanlar %3’te olmasına rağmen hükümete geleceğinden emindi. Pazar günü tam olarak bunu yaptı. Tabi ki bugünkü şartlar Papandreou’nun Panhelenik Sosyalist Hareketi’nin (PASOK) birdenbire iktidara geldiği 1981’de olduğundan çok farklı. Her şeyden önce, Papandreou büyük miktarlarda toplum fonunun ülkeye aktığının farkında olarak sözlerinden döndü. Ayrıca partideki emsalleri arasında birinci değildi. Ve mükemmel bir uluslararası iklim anlayışa sahipti.
Şimdi diğer taraf için. Dünkü seçim sonucu değişen bir paradigmayı gösteriyor. Farklı bir zihniyete sahip yeni nesil politikacılara bakıyoruz. Eğer orta sınıf bunu kabul etmezse ve yeni teklifler aramaya başlarsa biz hiçbir yere varamayız. Devlet hizmetinde çalışmak istemeyen ve eşit fırsatlar arayan, kendi ülkesinde istediği şeyi ve devletten kıt kanaat geçimini sağlamayan bir iş yapmak isteyen genç insanların geçmişe takılıp kalmış politikacılardan kazanacakları hiçbir şey yok. Bu dinamik Yunanlar güçlerini hoşnutsuzluk ve hayal kırıklıklarına rağmen görevlerini yerine getiren çalışkan, tasarruf yapan yurttaşlarıyla birleştirecekler. Gerçek şu ki eğer Yeni Demokrasi Radikal Sol Koalisyon’ un (SYRIZA) karşısındaymış gibi davranmasaydı ve seçim kampanyası o kadar kötü olmasaydı ikisi arasındaki fark daha az olurdu. Pazar’ın sonuçlarına insanları iten şey eski politikacıların DNA’sına işlemiş olan zayıflık, kavga, kabalık ve yapay yönetici sınıfıdır.
Makale internet sitesinden alınmıştır .çeviri Ahu şimşek http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite3_1_26/01/2015_546521

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here