Ali İsmail Korkmaz Davası’nda Sanıklara Ek Savunma

Paylaş

Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi, sanık Mevlüt Saldoğan’ın avukatının son savunma hakkının kısıtlandığını; kasten öldürme suçlamasıyla açılan davada kasten yaralama suçundan hüküm kurulup ek savunma verilmeyişini belirterek yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozmuştu.

Yargıtay’ın ardından ilk duruşma

Yargıtay kararının ardından ilk duruşma bugün görülüyor. Duruşmayı takip edenler arasında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Çorum Milletvekili Tufan Köse ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz,  Kayseri CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin ve Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman var.

Sanıklar duruşmaya gelmedi, SEGBİS ile izlenecekler.

Korkmaz ailesinin avukatları duruşmada yaşananları Twitter hesaplarından aktarıyor.

Tüm sanıklar ve avukatları bozma kararına uyulmasını talep etti. Mahkeme, Yargıtay’ın kararına uyulmasına ve tüm sanıklara ek savunma hakkı verilmesine karar verdi.

Sanıklar tekrar anlatıyor

Sanık Mevlüt Saldoğan, vurduğu kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını söyledi, “Ben devletimi savundum” dedi. Saldoğan, karar duruşmasında da benzer bir savunma yapmıştı.

Ne olmuştu?

19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz Gezi eylemleri sırasında 3 Haziran 2013 gecesi sivil ve polis kişilerce sokakta dövülmüştü. 38 gün komada kalan 19 yaşındaki Korkmaz 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetmişti.

Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davada biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanık yargılandı.

Savcı esas hakkındaki mütaalasında, tutuklu polis Mevlüt Saldoğan  hakkında müebbet, tutuksuz iki polis sanık Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin  için beraat, tutuksuz polis Yalçın Akbulut  için 12 yıl ve diğer sanıklar  İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında yaralama suçundan sekizer yıl hapis cezası istemişti.

21 Ocak 2015’teki sekizinci duruşmada karar açıklandı. Mahkeme cezaları “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermek” suçundan verdi, iyi hal indirimi uyguladı. Tutuklu polise 10 yıl 10 ay, tutuklu dört kişiye üç yıl dört ay ceza verildi. Tutuklu bir kişi tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliye edildi. Tutuksuz üç polisten ikisi beraat ederken, bir polise on yıl ceza ve tutuklama kararı geldi.

Mahkeme, tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan hakkında kasten öldürme suçlamasından değil “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermekten” 13 yıl hapis cezası verdi ancak bu cezaya indirim uygulayarak 10 yıl 10 aya düşürdü.

* Tutuksuz polis sanıklardan Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ayrı ayrı beraatlerine,

* Tutuksuz polis Yalçın Akbulut’un 12 yıl hapis ceza ile cezalandırılmasına, indirim ile 10 yıl hapis cezasına ve tutuklanmasına,

* Tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever hakkında ayrı ayrı sekiz yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına, bu cezaya 1/6 oranında indirim yapılarak altı yıl sekiz ay hapis cezası verilmesine ve tutukluluklarının devamına,

* Tutuklu sanık Ebubekir Harlar’ın sekiz yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, eylemi yardım derecesinde kaldığından indirim ile üç yıl dört ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi, 4 Şubat 2016’da yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozdu.

Yargıtay, sanık Mevlüt Saldoğan’ın avukatının son savunma hakkının kısıtlandığını; kasten öldürme suçlamasıyla açılan davada kasten yaralama suçundan hüküm kurulup ek savunma verilmeyişini gerekçe gösterdi. (BK)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here