Anasayfa Haber Ali İsmail Korkmaz için binler buluştu: Davamız sürüyor

Ali İsmail Korkmaz için binler buluştu: Davamız sürüyor

Paylaş
  • Haziran İsyanı’nda polis ve sivil faşitlerin saldırısı sonucu Eskişehir’de hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı. Hatay’da anma konseri düzenlenirken, Eskişehir ve Dikili’de Ali İsmail için yürüyüş yapıldı, Bursa’da direnişin sürdüğü İhsaniye Parkı’nda etkinlik düzenlendi

Haziran İsyanı’nda Eskişehir’de polis ve sivil faşistler tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ölüm yıl dönümünde Antakya, Eskişehir, Dikili ve Bursa’da anıldı

Antakya

ali-ismail-korkmaz-mezar-anmasi

Antakya’da Ali İsmail’in anıt mezarı başında yapılan anmadan sonra, Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (Alikev) düzenlediği anma konseri gerçekleştirildi. Binlerin buluştuğu konserde yaptığı konuşmada Gürkan Korkmaz “Alikev Ali İsmailin yaşam şekliyle alakalıdır. Biz Ali’nin yarım kalan hayallerini hayata geçiriyoruz” dedi ve herkesi katkı sunmaya çağırdı. Ali İsmail davasının avukatlarından Av.Ayhan Erdoğan da yaptığı konuşmada “Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek” dedi.

hatay-halkevi

Haziran İsyanı’nda yaşamını yitiren diğer direnişçilerin ailelerinin de katıldığı gecede; Hatay Halkevi tarafından düzenlenen Ali, Ahmet, Abdullah Futbol Turnuvası’nın kazananlarına da kupaları verildi. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da Ali İsmail için Hatay’daydı. Ali-Ahmet-Abdullah futbol turnuvasının gönüllü hakemlerine direnişçilerin anneleri ödüllerini verdi.

Gecede Hilmi Yarayıcı, İlkay Akkaya, Pınar Aydınlar, Tolga Sağ, Leman Sam, Mazlum Çimen, Melike Demirağ, Kaldırım Müzik Topluluğu ve Mesreh El Emel (Arapça Tiyatro Topluluğu) şarkılarını seslendirdi. Ali İsmail’in Eskişehir’de bir çorbacıda fotoğraf çektirmek için gidip yan masasına oturduğu Haluk Levent geceyi izleyicilerin arasından izledi ve Ali İsmail Korkmaz’ın bu şarkıyı nasıl yazdın be abi dediği “Sen ve Ben” adlı şarkısını seslendirdi. Ayrıca oyuncu Barış Atay ve Şükrü Erbaş okudukları şiirler ile geceye katıldı. Haziran Karşıtı adlı oyunuyla Alikev Tiyatro Topluluğu sahne aldı.

Emel Korkmaz ve Şahap Korkmaz sahnede “Bizi duruşma sürecinde sahiplenen,bize kapılarını açan bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız” dediler.

ali-ismail-korkmaz-anma-gecesi

Dikili

İzmir Dikili’de Dikili Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ve kamp için orada bulunan Öğrenci Kolektifleri tarafından Ali İsmail için anma gerçekleştirildi. İlçede yapılan yürüyüşün ardından Atatürk Meydanı’na gelen kitle, yaşamını kaybeden direnişçiler için saygı duruşunda bulundu. Anma, “Korkacaksın, Titreyeceksin, Yıkılacaksın Adi hükümet!” sözleriyle son buldu.

ali-ismail-korkmaz-dikili-eylemi

Eskişehir

Eskişehir’de de Ali İsmail Korkmaz heykeline bir yürüyüş gerçekleştirildi. Heykel önünde yapılan saygı duruşunun ardından Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama okundu. Açıklamada “Bizler Ali’yle 2 Haziran günü aynı sokaktaydık. Üzerinden 2 yıl geçti, ancak ne Ali İsmail’i ne de AKP’nin polisleri tarafından öldürülen gençleri unutmadık” denildi. AKP iktidarı boyunca onlarca gencin katledildiği belirtilerek, “‘Polise emri ben verdim’ diyen Erdoğan başta olmak üzere tüm sorumlulardan hesap sorana kadar mücadelemiz devam edecek. Ali İsmail hep 19 yaşında. Unutmadık, unutturmayacağız” denildi. Konuşmaların ardından Ali İsmail’in 2 Haziran 2013 günü saldırıya uğradığı Sanayi Sokak’a gidilerek, karanfiller bırakıldı.

Bursa

İhsaniye Parkı’nda 10 Temmuz Cuma gecesi Ali İsmail için de anma programı düzenlendi. Eskişehir’de Gezi Direnişi sırasında esnaf ve polis işbirliğiyle katledilen Ali İsmail için Bursalılar  yıkımına karşı direndikleri İhsaniye Parkı’nda düzenlenen forumda bir araya geldi.

Yapılan forumda Ali İsmail’e ve Gezi Direnişi’ne dair konuşmalar gerçekleştirildi. Ali İsmail için şiirlerin okunduğu forumda hep bir ağızdan Mağusa Limanı türküsü de söylendi. Düzenlenen anma programıyla, Gezi Parkı direnişlerinde hayatını kaybeden Ali İsmail’in mücadelesi yeni bir park direnişi olan İhsaniye Parkı’nda yaşatıldı.

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here