Anasayfa Haber Ali İsmail Kormaz’ı linç ederek öldürenlere ”iyi hal ödülü”vicdanları isyana çağırıyor

Ali İsmail Kormaz’ı linç ederek öldürenlere ”iyi hal ödülü”vicdanları isyana çağırıyor

Paylaş

Ali İsmail davasında verilen karara tepkiler büyüyor.
HABER MERKEZİ (DİHA) – Gezi direnişinde Eskişehir’de polis ve işbirlikçileri tarafından linç edilerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın katil zanlılarının yargılandığı davada, sanıklara “iyi hal indirimi” yapılması Adana, Mersin, İzmir, İstanbul, Çanakkale ve Kocaeli’nde protesto edildi. İstanbul’daki yürüyüşe müdahale eden polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Gezi Parkı direnişinde Eskişehir’de polisler ve esnaf tarafından linç edilerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın katil zanlılarının Kayseri’de görülen karar duruşmasında çıkan karara tepkiler sürüyor. Adana’da İnönü Parkı’nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, Atatürk Parkı’na yürüdü. “Katillerin peşini bırakmayacağız” pankartı açan kitle, Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarını taşıyarak, “Ali İsmail’e atılan son tekmeyi unutma” ve “Ali İsmail’in katili AKP’nin polisi” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Tevfik Donma, Ali İsmail davasında asıl yargılanması gerekenlerin “Emri ben verdim” diyenlerin olduğuna dikkat çekerek, emri verenlerin yargılanmadığını, emri yerine getirenlere ise ödül gibi cezanın verildiğini vurguladı. Gezi eylemlerinde halkın direnme hakkını kullandığını ifade eden Donma, yargının katilleri cezalandırmak yerine cinayeti meşru gösterme çabası yürüttüğünün altını çizdi.

Açıklamanın ardından Atatürk Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştiren kitle, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra sloganlar eşliğinde eyleme son verdi.

MERSİN

Mersin’de ise Bileşik Haziran Hareketi Mersin bileşenleri tarafından Forum AVM önünde protesto eylemi gerçekleştirildi. “Lanet olsun adaletinize! Korkacaksınız, titreyeceksiniz, yıkılacaksınız” pankartı açan kitle, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz”, “Ali’nin katili AKP polisi” sloganları attı. Burada konuşan Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’de fiilen, Kayseri’de de hukuken öldürüldüğünü ifade etti. Yargıtay’ın kararı bozacağına inandığını söyleyen Antmen, davanın takipçisi olacaklarını ve gerçek sorumluların yargılanmasını sağlayacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından kitle alkış ve sloganlar eşliğinde eylemini sonlandırdı.

İZMİR
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ise Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinden Kordon’a kadar yürüyerek, kararı protesto etti. Ali İsmail’in fotoğrafının üzerinde bulunduğu, “Biz bitmeden bu dava bitmez”, “Korkacaksınız titreyeceksiniz yıkılacaksınız. Lanet olsun adaletinize” yazılı pankartlar taşıyan kitle, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Katil Erdoğan”, “Katil hırsız Erdoğan” sloganları attı. Kordon’un girişinde TOMA’lar ve yüzlerce çevik ekip ile önü kesilen kitle, oturma eylemine geçti. Burada kitle adına konuşan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri aktivisti Devrim Cem Erduran, katil polislerin “iyi hal” indiriminden yararlanmasını “skandal” ve “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Korkmaz cinayetinin kayıt dışı polis şiddeti ile sivil linçin iç içe girdiği bir vahşet olayı olduğunu ifade eden Erduran, “Katiller ve sorumlular hak ettiği cezayı alıncaya, adalet gerçekleşene kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ada-210115-ali-ismail-karari-tepki2

İSTANBUL
HDK Kadıköy Meclisi ve HDK Kadıköy Gençlik Meclisi’nin çağrısıyla Kadıköy Boğa Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar, kararı protesto etmek amacıyla Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüdü. “Uğurların, Ali İsmaillerin katilleri hesap verecek” ve Ali İsmail Korkmaz’ın resminin üzerinde bulunduğu, “Daha 19 yaşında düşlerinde özgür dünya” yazılı pankartlar taşıyan kitle, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz”, “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür”, “Katil polis hesap verecek”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları attı. Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda basın açıklaması yaptıktan sonra tekrar Boğa Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Gençler polis müdahalesine havai fişek ve taşlarla karşılık verirken, çatışmalar Kadıköy’ün ara sokaklarına yayıldı. Müdahale sırasında 3 kişiyi gözaltına alan polisin kurum tanıtım kartlarını gösteren gazetecilerin “kart geçersiz” diyerek haber takibi yapmasını engellediği de belirtildi.

izm-210115-ali-ismail-korkmaz-protesto8

Müdahale nedeniyle Rıhtım’a giden yol ile AKP Kadıköy İlçe Örgütü’nün önüne giden yollar polis tarafından ablukaya alındı.
Kocaeli ve Çanakkale’de de protesto Öte yandan Kocaeli ve Çanakkale’de bulunan emek ve demokrasi güçleri de Ali İsmail Korkmaz davasında verilen kararı basın açıklaması ve yürüyüşle protesto etti.

(ekip/fç)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here