Anasayfa Ekoloji Aliağa halkı direndi, ikinci Yırca faciası önlendi

Aliağa halkı direndi, ikinci Yırca faciası önlendi

Paylaş

Aliağa’da kentin neredeyse tek yeşil alanı olan Zeytinli Park’ı ve Kyme Antik Kenti’nin MHP’li belediye tarafından rant projelerine peşkeş çekilmesine karşı mücadele eden halkın direnişi sonuç verdi. Belediye her iki projeyi de durdururken, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, halkların ve kültürlerin yoğun saldırı altında olduğu bu günlerde birlikte mücadele açısından önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve Aliağa’nın neredeyse tek yeşil alanı olan Zeytinli Park, MHP’li Aliağa Belediyesi tarafından “düzenleme” adı altında yıkılarak, onlarca kafenin ve işletmenin yer alabileceği bir rant merkezi haline getirilme projesiyle gündeme gelmişti. Bu projeyle, Manisa’nın Yırca bölgesinde binlerce zeytinlik ağacın kesilmesine benzer bir durumun yaşanma tehlikesi ortaya çıkmıştı. MHP’li belediyenin “Sevgi Yolu” adıyla başlattığı ve alanda bulunan birçok zeytin ağacının kesileceği proje, 1 Kasım seçimleri sonrası hız kazanmış ve halkın tepkisine neden olmuştu.

Halkın mücadelesi geri adım attırdı

Aliağa halkı ve ekolojistler, hukuksal başvurularının yanı sıra çeşitli eylemlerle tepkilerini ortaya koymuştu. Asırlık 6 zeytin ağacını yalnızca kökü kalacak şekilde budayarak yerinden söken belediyeye yönelik Aliağa halkının verdiği mücadele sonuç verdi. MHP’li Aliağa Belediyesi, Zeytinli Park projesinden vazgeçerken, bir kültürel katliam olan Kyme Antik Kenti’nin yıkılması projesinden de geri adım attı.

İki projenin iptali önemli bir kazanım

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, her iki uygulananın da halkın ortak kullanım ve kazanım alanlarına yönelik gerçekleştiğini belirterek, iki projeye karşı verilen mücadelenin de halkların ve kültürlerin yoğun saldırı altında olduğu şu günlerde önemli bir örnek olduğuna dikkat çekti.

Projenin hayata geçirilmesi halinde asırlık zeytin ağaçlarının talan edileceğini kaydeden Karaçorlu, süreç içerisinde 6 zeytin ağacının hukuksuz bir biçimde budandığını ancak gelinen aşamada diğer zeytin ağaçlarına dokunulamadan, projenin karşısına dikilerek mücadele eden halkın kazandığını vurguladı.

Kyme Antik Kenti de kurtuldu

Yapılan projenin MHP’li Aliağa Belediyesi’nin ilk icraatı olmadığını, kentin yakınlarında bulunan Kyme Antik Kenti’nin de Nemport Liman Şirketi’ne peşkeş çekilmeye çalışıldığını hatırlatan Karaçorlu, halkın buna karşı verdiği mücadelenin de kazanımla sonuçlandığını, antik müzenin yıkımının durdurularak halka açılması anlamında gerekli çalışmalara başlandığını belirtti.
diha680x365cc-izm-251215-aliaga1 (1)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here