Anasayfa Haber Almanya ve İngiltere, Türkiye’deki temsilciliklerini saldırı tehdidi nedeniyle kapattı

Almanya ve İngiltere, Türkiye’deki temsilciliklerini saldırı tehdidi nedeniyle kapattı

Paylaş

Bild, Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı tehdidi olduğunu ve Türkiye’deki tüm Alman temsilciliklerinin kapatıldığını yazdı.

Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild, Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı tehdidi olduğunu ve Türkiye’deki tüm Alman temsilciliklerinin kapatıldığını yazdı.

Deutsche Welle’nin aktardığı habere göre Türkiye’de Kurban Bayramı tatilinin devam ettiğine işaret edilen haberde, hem diplomatik temsilciliklerin hem de Alman okullarının 16 Eylül’e kadar kapalı kalacağı ve temsilciliklere sınırlı ulaşım olacağı ifade edildi. Gazete haberin kaynağı olarak da Almanya Dışişleri Bakanlığı’nı gösterdi.

Alman Büyükelçiliği de Twitter hesabından Türkçe olarak yaptığı açıklamada Alman temsilciliklerinin sınırlı hizmet vereceğini doğruladı.

Haberde olası bir terör saldırısına yönelik işaretler olduğu, Alman temsilciliklerinin kapalı tutularak çalışanların, öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması ve bir ön tedbir alınmasının amaçlandığını kaydedildi. Ancak terör tehdidine ilişkin başka bilgi bulunmadığı da haberde vurgulandı.

İngiltere de kapattı

Almanya’nın ardından İngiltere de Ankara’daki Büyükelçiliğin, cuma günü “güvenlik gerekçesiyle” hizmet vermeyeceğini açıkladı. Kurban Bayramı nedeniyle kapalı olan İngiltere ve çok sayıdaki diplomatik temsilciliğin cuma günü yeniden açılması gerekiyordu.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here