Anasayfa Dergi Almanya’da Türkiye gündemi Karikatürlere yansıdı:‘Muhalif, yalancı basın… Çeneni kapa’

Almanya’da Türkiye gündemi Karikatürlere yansıdı:‘Muhalif, yalancı basın… Çeneni kapa’

Paylaş

Kostas KoufigiorgosStuttgartlı sanatçı, 2012 Almanya Siyasi Karikatür Ödülü sahibi Kostas Koufogiorgos, polisin Koza İpek Holding’e bağlı televizyon kanallarına müdahalesini yukarıdaki karikatürle işledi. Karikatürde, elinde silahı olan bir polisin haber spikeri gibi kameraya bakıp, “Ve şimdi de haberler”dediği görülüyor.

‘Muhalif, yalancı basın… Çeneni kapa’

Klaus Stuttmann

Siyasi karikatürün bir diğer ustası, çizimleri birçok gazete ve dergide yer alan Klaus Stuttmann ise Erdoğan’ı elinde sopayla çizerek Tagespspiegel gazetesinin sayfalarına taşıdı.

Bu karikatürde Stuttmann, dövülmüş şekilde yerde yatan ve sadece ayakları görülen bir gazeteci çizmiş. Onu dövüp, elinde sopasıyla geri dönen Erdoğan’ın ise Muhalif, yalancı basın… Çeneni kapa” diye homurdandığı görülüyor. Karikatürün altında ise, “İnsanın kendini savunabilmesi gerekir” diye ironik bir cümle de dikkat çekiyor.

Çizer, hem ‘yalancı basın‘ kavramı hem de altındaki cümleyle aşırı sağcılara, özellikle de PEGIDA’cılara gönderme yapıyor, zira hem ‘yalancı basın‘ hem de “İnsanın kendisini savunabilmesi gerekir” cümlesi son yıllarda genellikle aşırı sağcılar ve PEGIDA’cılar tarafından kullanılıyor.

Üç maymunu oynayan AB

Harm bengen

Siyasi karikatürün bir diğer başarılı ismi Harm Bengen ise yukarıdaki karikatürde Türkiye’de olanlar karşısında üç maymunu oynayan AB’yi eleştirmiş. Karikatürde soldaki AB temsilcisi diğer AB temsilcisi veya üye ülke liderlerine “Türkiye’de muhalif medyaya polis girdi“ derken karşısındakilerin “Seçimlerden önce… “Bütün bunları… Bilmek istemiyoruz” dediği ve birinin gözlerini, ikincinin kulaklarını, üçüncünün de ağzını kapattığı görülüyor.

 

Secimler

Çizimleri yıllardır sıkça Zeit, Spiegel gibi medyada yer bulan Marian Kamensky ise yukarıdaki karikatürde 1 Kasım seçimlerinin aslında Erdoğan ve onun koltuğu için yapıldığını ima etmiş. Kamensky, seçim sandığını da Erdoğan’la Almanya Başbakanı Angele Merkel’in İstanbul’daki ortak basın toplantısında oturdukları koltuklara koymuş.

diken

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here