Anasayfa Haber Alper Taş: Hz. Muhammed karikatürlerinin Birgün’de yayınlanmasını doğru bulmazdım

Alper Taş: Hz. Muhammed karikatürlerinin Birgün’de yayınlanmasını doğru bulmazdım

Paylaş

Aljazeera.com’dan Alişer Delek’in sorularını cevaplayan ÖDP Eş Başkanı Alper Taş Charlie Hebdo’da yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin Birgün’de basılmasını doğru bulmayacağını söyledi.
 – Cumhuriyet gazetesinde Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasına ne diyorsunuz?

Meselenin IŞİD tarzı zihniyetler tarafından abartıldığını düşünüyorum. Müslümanlara bir hakaret duygusu içerisinde olduklarını düşünmüyorum. Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik saldırıyı protesto ediyorum. Cumhuriyet gazetecilik yapmıştır. Karikatüre ben de baktım. Ben orada bir İslam Peygamberi’ne bir hakaret görmedim, naif bir karikatür olduğunu düşünüyorum.

– BirGün Gazetesi yayınlayıp, yayınlamamak konusunda size geldi mi?
Yok hayır. Tabii ben şunu söylerim: Halkın kendine ait değerleri konusunda elbette ki saygılı olunacak. Yani biz kimsenin diniyle, inancıyla uğraşan, onu aşağılayan bir kültürün asla taşıyıcısı olmayız.

– Sizin bu işe bakışınızı tam anlamak için soruyorum. ÖDP’ye yakın olan BirGün Gazetesi yayınlasaydı ya da yayınlayıp yayınlamamayı size sorsaydı ne derdiniz?
Biz gazeteyi yöneten bir konumda değiliz.

– Fikriniz sorulsaydı?
Ben yayınlanmaması gerektiğini düşünürdüm. Yayınlayanları savunurum ama ben öyle bir şeye BirGün’ün girmesi taraftarı değilim. BirGün zaten bu konuda, dinselleştirmeye karşı gerekli hassasiyetleri gösteren bir gazetedir. Ama bu kadar tartışmalı ve hassas olan bir meselede BirGün Gazetesi’nin böyle bir yola girmesini ben kişisel olarak doğru bulmazdım.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here