Anasayfa Ekoloji Amasya’da HES’e karşı eylem: Yeşilırmak özgür aksın

Amasya’da HES’e karşı eylem: Yeşilırmak özgür aksın

Paylaş

Amasya’nın merkeze bağlı Yeşildere Mahallesi’nden geçen Yeşilırmak üzerinde planlanan HES’e karşı halk yolu trafiğe kapattı, “HES projesi istemiyoruz. Yeşilırmak özgür aksın” dedi.

Amasyada HESe karşı eylem: Yeşilırmak özgür aksın

Amasya merkeze bağlı Yeşildere Mahallesi’nden geçen Yeşilırmak üzerine yapılmak istenen HES’e karşı halk eylem yaptı. 12 mahalleyi kapsayan HES’e karşı çıkan halk, Amasya-Tokat karayolunu bir saat trafiğe kapattı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eyleme, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özen, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz de destek verdi. HES kapsamına giren mahallelerden Keçeli Mahallesi Muhtarı Rıza Güngör, “1 yıldır bu HES için mücadele ediyoruz. HES projesini istemiyoruz, tabiatın doğanın ölmesini istemiyoruz. Yeşilırmak’ın özgürce akmasını istiyoruz. Köyümüz yok olmasın, doğada yaşayan canlılar ölmesin istiyoruz. Bu projeye başlamadan bizden görüş alınmadı. Köyümüz için gelecek nesiller için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

‘HES İSTEMİYORUZ’
En önde köylü kadınların yer aldığı eylemde, jandarma yolun açılması için köylüleri güçlükle ikna etti. 70 yaşındaki Hatice Güneş, “Bizim suyumuzu, köyümüzü elimizden aldıklarında biz nereye gideceğiz? Siz vatandaş değil miyiz? Biz toprağımızda, ırmağımızda HES istemiyoruz” dedi.

Hukuki süreçle ilgili bilgi veren köylülerin avukatı Erdem Türem “Tokat İdare Mahkemesi’ne 29 Haziran 2015’te yürütmeyi durdurma davası açtık. Mahkeme dosyası Danıştay 14. Dairesi’ne gönderdi. 5 aylık sürenin ardından Danıştaş 14. Dairesi dosyayı Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir saat trafiğe kapatılan karayolu jandarmanın iknası sonucu tekrar trafiğe açıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here