Anasayfa Haber Amed halkı Newroz alanına akıyor

Amed halkı Newroz alanına akıyor

Paylaş

Tarihi Amed Newroz’u için sabahın ilk saatleriyle beraber Amed’in dört bir yanından Newroz Alanı’na gelişler başladı.

 images
 Tarihi Amed Newroz’u için sabahın ilk saatleriyle beraber Amed’in dört  bir yanından Newroz Alanı’na gelişler başladı. Yeni dönemin başlangıcı olarak ele alınacak ve “Direnerek kazanacağız” şiarıyla şarkılar ve sloganlar eşliğinde yönünü Amed Newroz’una çeviren Amedliler, kontrol noktalarının girişlerinde toplanıyor.

“Bijî Serok Apo” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarının yükseldiği Amed sokaklarında yönünü Newroz Alanı’na dönen halk, direniş ve serhildan şarkılarını dilinden düşürmüyor. 7’den 70’e gelişlerin sürdüğü Amed Newroz’u tarihi anlara tanıklık etmek için hazır. Newroz Alanı’nda yapılacak olan bomba aramasının ardından alana akacak halk, sabırsızlıkla kontrol noktalarındaki beklemesini sürdürürken, her geçen dakika kalabalığın sayısı da artıyor. “Çerxwa Şoreşe” ve Rojava marşlarının okunduğu alan etrafında yükselen ses, biran olsun dinmezken halk alana geçiş için dakikaları sayıyor.

Yüzlerce çevik kuvvet ve sivil polis ile alan etrafında yoğun polisiye önlemlerin alındığı görülüyor.

Bu arada kadınlar rengarenk yöresel giyimi ile dikkatleri çekiyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri, PKK, KCK, YPG ve HPG bayraklarının taşındığı Amed Newroz’una gelişler akın akın devam ediyor.

Öcalan’dan mesaj varimages

Kürtleri Newroz bilinciyle buluşturan ve son 10 yıldır istisnasız bütün Diyarbakır Newrozlarına damgasını vuran PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı, yarın bir kez daha Newroz alanında okunacak. Mesaj yine İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder tarafından okuyacak.

2013 yılından beri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarının okunduğu alanda bu yıl da Öcalan’dan Newroz mesajlarından derlenen bir mesaj okunacak. Mesajı da yine o tarihten beri Newroz alanlarından Öcalan’ın mesajlarını okuyan İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder dillendirecek. Önder, özellikle 2013 tarihi Newroz mesajına ve deklarasyonuna dikkat çekerek, bu konuda verilen demokratik çözüm önerilerini ön plana çıkaracaklarını söyledi. Nisan 2015 tarihinden beri Öcalan’ın tecride alınmasıyla Türkiye’nin barışı mumla arar hale geldiğini belirten ve bunun sürdürülemez olduğunu ifade eden Önder, Öcalan’ın sesine ve çözüm çağrılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi. Önder, önceki yıllarda o alanı dolduran milyonları, tecrit altında tutulan Öcalan’ın mesajlarını bir kez daha kucaklamaya ve bu yolla savaşı başlatan hükümete karşı duruş sergilemeye çağırdı.

Öcalan’ın Newroz’a yüklediği anlam

1993 tarihinde Newroz ile birlikte ilk ateşkesi ilan ederek demokratik çözüm yollarını arayan PKK Lideri Abdullah Öcalan, o tarihten beri kesintisiz bir şekilde çözüm arayışlarını sürdürüyor. İmralı süreci ile birlikte 17 yıldır da bu yönlü çabalarda bulunan Öcalan’a yönelik değişik tarihlerde uygulanan katı tecrit ile savaş ve çatışma derinleştirildi; toplum da daha fazla can kaybıyla bunun bedelini ödedi. En son 2013 Newroz alanında milyonların şahitliğinde çözüm mesajı veren Öcalan’ın çağrısı ile 2.5 yıl kesintisiz bir çözüm süreci yaşandı ve bugün yaşananların aksine tek bir insan hayatını kaybetmedi. Ancak hükümetin 5 Nisan 2015 tarihinden beri Öcalan’a yönelik uyguladığı tecrit ile savaş ve çatışma yeniden derinleştirilirken, 24 Temmuz’dan bu yana yürütülen saldırılarla yüzlerce insan hayatını kaybetti.

Diyarbakır’ın dört bir yanından binler, “Direnerek kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla Newroz alanına akıyor.

Yasak ve ablukaların yaşandığı Diyarbakır’da tarihi bir gün yaşanıyor. Kentin dört bir yanında direniş ruhuyla bir araya gelen binler, Newroz ateşini yakmak için Newroz alanının yolunu tutuyor. Sabah saatlerinden itibaren yaşadıkları ilçelerinden hareket eden yurttaşlar, giydikleri sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan elbiseleri ve bağladıkları bandajları ile Newroz’a akmaya devam ediyor. s-814622fb6da19d01bac18e59e701e372cd7afb5c

Bağlar ilçesinde oturan yurttaşlar, sabah saatlerinden itibaren toplanma merkezleri ve alanın yolunu tuttu. İlçenin Polis Okulu, Sakarya Caddesi, Cezaevi, Dörtyol ve Koşuyolu noktalarına akın eden yurttaşlar, alana giden belediye otobüslerini tıka basa doldurdu. Zafer işaretleri ve zılgıtları ile Newroz’un yolunu tutan 7’den 70’e her yaştan yurttaş Newroz alanına gidiyor.

Kayapınar’da Diclekent, Huzurveleri ve Metrepol mahallerinde yaşayan yurttaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz alanına gitmeye başladı. Otobüsleri beklemeyen kimi yurttaş ise sarı, kırmızı ve yeşil renklerine büründürdükleri araçları ile alanın yolunu tuttu.

Tarihi direnişin sergilendiği Sur ilçesinde ise yurttaşlar, Şex Sait Meydanı’nda toplanarak belediye araçları ile Newroz alanının yolunu tutuyor.

Newroz alanının girişinde polis barikatlarının ardından Newroz Tertip Komitesi tarafından oluşturulan güvenlik birimleri yurttaşların üstlerini arıyor.

Silvan’da ise akşamdan bu yana yurttaşlar Diyarbakır Newroz’unun ateşini yükseltmek için kente akın ediyor. Yurttaşların bir kısmı kendi özel araçlarıyla Diyarbakır’a giderken, büyük bir bölümü ise HDP ve DBP tarafından ayarlanan dolmuş ve belediye otobüsleri ile Newroz’a taşınıyor.

 

diha

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here